Obchody 78. rocznicy wyzwolenia Płocka spod okupacji niemieckiej

Obchody 78. rocznicy wyzwolenia Płocka spod okupacji niemieckiej 21 stycznia 1945 roku to jedna z ważniejszych dat w historii Płocka. W tym dniu obchodzimy rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. Styczeń 1945 roku to niezwykle krwawa karta w historii naszego miasta.
W ostatnich dniach II wojny światowej, kiedy niemieccy okupanci zdali sobie sprawę ze zbliżającej się klęski, gestapo zintensyfikowało swoje mordercze działania. Na trzy dni przed wkroczeniem wyzwoleńczych wojsk radzieckich, oficerowie niemieccy dokonali w Lesie Brwileńskim zbiorowej egzekucji na 208 Polakach więzionych w płockim zakładzie karnym, a następnego dnia – 19 stycznia w kamienicy przy ul. Sienkiewicza 28 rozstrzelali i spalili 79 Polaków.
W trakcie II wojny światowej zginęła jedna trzecia mieszkańców ówczesnego Płocka – ok. 12 tys. osób, którzy stracili życie na frontach, w obozach zagłady, w egzekucjach ulicznych czy w gettach. 21 stycznia 1945 roku do miasta wkroczyła armia czerwona.
Corocznie w tym dniu oddajemy hołd wszystkim poległym i pomordowanym płocczanom, którzy zginęli podczas II wojny światowej. W imieniu społeczności Płocka kwiaty, na Płycie Nieznanego Żołnierza złożył zastępca prezydenta Płocka Roman Siemiątkowski, uczniowie Małachowianki, która jest opiekunem tego miejsca pamięci.
(mak)
« W Orlen Arenie Chile i Korea Południowa triumfują w grupie 1
Maroko i Tunezja zwycięskie w sobotnich meczach »