Rezerwacja wizyty

Odkryjcie z nami ponad 800 lat historii Płocka

W Dniu Gotyku Ceglanego zapraszamy na spacer po Płocku szlakiem średniowiecznej historii naszego miasta. W najbliższą sobotę 15 czerwca ucharakteryzowani przewodnicy Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej odkryją przed Wami odległą historię naszego miasta i zapoznają z gotycką architekturą. Spacer z przewodnikami z Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej rozpocznie się o 12 na Starym Rynku. Udział w nim jest bezpłatny.

Gotyk ceglany zajmuje w historii polskiej i europejskiej architektury ważne miejsce – jest ściśle związany z historią krajów Europy północno-zachodniej i wschodniej między XIII i XVI wiekiem. Gotyckie budowle z cegły mówią bardzo wiele o przeszłości miasta, dokumentują polityczne znaczenie, siłę i bogactwo w okresie średniowiecza.

Nadbałtyckie państwa: Dania, Niemcy i Polska, będąc świadome wartości, znaczenia i potencjału ceglanych gotyckich budowli, połączyły siły i utworzyły stowarzyszenie „Europejski Szlak Gotyku Ceglanego” (EUROB). Jego celem jest promowanie wspólnego dziedzictwa kulturalnego i piękna gotyku ceglanego.

Architektura gotycka w Polsce opiera się na budownictwie ceglanym. Zastosowanie cegły, jako podstawowego materiału budowlanego nadaje budynkom charakterystyczny wygląd, szczególną estetykę i ciepły klimat.

Co roku w trzeci weekend czerwca we wszystkich miastach należących do tego międzynarodowego projektu obchodzony jest Dzień Gotyku Ceglanego.

15 czerwca poprowadzimy Was historycznymi ścieżkami Płocka, opowiemy o wydarzeniach oraz miejscach znajdujących się na tym szlaku.

Jego płocka część prowadzi przez 8 obiektów: Kościół pw. św. Dominika, Dom pod Trąbami, relikty zamku i dawne opactwo benedyktynów, dawna kanonia, dawna kolegiata św. Michała Archanioła, dawna baszta obronna, mur miejski, Kościół farny pw. św. Bartłomieja.

op. EJ, źródło: PLOT

Następna aktualność
»