Rezerwacja wizyty

Ulice Chrostowskiej i Świtalskiej otwarte

Dzięki staraniom mieszkańców z otaczających nas bloków i determinacji naszych radnych zbudowaliśmy dwie ważne dla osiedla Zielony Jar ulice: Chrostowskiej i Świtalskiej – mówił na środowej konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Te dwie ulice w dużym stopniu zmieniły układ komunikacyjny na Zielonym Jarze, a także na sąsiadujących z nim Podolszycach Północ. Ich budowa – całkowicie od podstaw – ruszyła 10 miesięcy temu, kończy się teraz 1 czerwca. Zaczęliśmy od zdemontowania starych, betonowych płyt w ul. Chrostowskiej i budowy kanalizacji deszczowej pod obydwiema drogami. Następnie wykonaliśmy nawierzchnię, chodniki, zatoki parkingowe, trawniki i zainstalowaliśmy oświetlenie. W tym tygodniu instalowaliśmy jeszcze progi zwalniające i dwie pary wiat na przystankach autobusowych. Oprócz tych dwóch ulic powstał jeszcze sięgacz, wprowadzający ruch w głąb osiedla oraz połączenie ul. Świtalskiej z ul. Wańkowicza i z rondem Pileckiego. – Zmieniła się organizacja ruchu na tym ostatnim i teraz skrzyżowanie to jest klasycznym rondem z ruchem okrężnym – zwracał uwagę prezydent Andrzej Nowakowski i apelował, by nie jeździć w tym miejscu „na pamięć”.

Zrobiliśmy jeszcze chodnik z ul. Chrostowskiej do przejścia dla pieszych, przecinającego ul. Żyzną w rejonie skrzyżowania z al. Armii Krajowej, a samo przejście dodatkowo doświetliliśmy.

Obecny na konferencji (która odbyła się u zbiegu ul. Chrostowskiej i Świtalskiej) marszałek Mazowsza Adam Struzik prywatnie także mieszkaniec osiedla Zielony Jar poinformował o innej, ważnej i zbieżnej z rozwojem tych części Płocka inwestycji. – Przystępujemy do modernizacji drogi wojewódzkiej nr 567 – powiedział.

Droga o tym numerze łączy Płock i wyjazd z ul. Otolińskiej z Rogozinem i miejscowością Góry na drodze krajowej nr 10. Jest to jedna z alternatywnych dróg dojazdowych do Warszawy. Z wyjaśnień marszałka wynika, że zmodernizowane zostanie m.in. skrzyżowanie drogi nr 567 w Nowym Boryszewie (ze strony Płocka to przedłużenie ul. Żyznej), na którym dziś ruchem steruje sygnalizacja świetlna. – Chcemy, by powstało w tym miejscu turbo rondo – zadeklarował Adam Struzik, któremu towarzyszyła małżonka, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Struzik.

Konferencja prasowa u zbiegu ul. Chrostowskiej i Świtalskiej

W konferencji udział wzięli też przewodniczący Rady Miasta Artur Jaroszewski, szef delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku i płocki radny Tomasz Kominek, a także radny Koalicji Obywatelskiej Łukasz Pietrzak.

– Osiedle, na którym jesteśmy, zyskało dzięki tym ulicom jeszcze jedno: bezpieczny i sprawny wjazd i wjazd na ten obszar – podkreślił ten ostatni.

Wybudowana ul. Chrostowskiej liczy sobie prawie pół km długości, Świtalskiej jest krótsza, ma nieco ponad 190 metrów. Za całą inwestycję Miejski Zarząd Dróg zapłacił prawie 7,2 mln zł. Dwa mln zł dofinansowania zdobyliśmy z budżetu państwa, a ponad 700 tys. zł otrzymaliśmy od prywatnego dewelopera, który buduje w tym rejonie osiedle mieszkaniowe. Po formalnym oddaniu tych ulic do użytku Komunikacja Miejska planuje zmienić trasę linii nr 18 oraz nr 20. Autobusy z tymi numerami będą wjeżdżać i wyjeżdżać z ul. Chrostowskiej na ul. Żyzną i z ul. Świtalskiej na rondo Pileckiego.

hw