Poprzednia wersja strony Plock.eu

PGS zaprasza na rocznicę

Wernisaż wystawy „Przestrzeń czasu. Widzieć” będzie inauguracją trwających przez cały rok obchodów 40-lecia działalności Płockiej Galerii Sztuki.

PGS zaprasza na to wydarzenie w czwartek 18 lutego o godz. 18. Zobaczymy 40 dzieł wybranych z gromadzonej od początku lat 80. XX wieku kolekcji, a także prace zakupione lub pozyskane w ostatnich 10 latach, w tym laureatów ogólnopolskiego konkursu „Ulica Themersonów”. Jubileuszowy zestaw obrazów, rysunków i grafik oddaje charakter płockiej kolekcji, ukazując jej różnorodność, zarówno w sposobie obrazowania, koncepcji estetycznych, jak i różnych wątków tematycznych.

Na ekspozycji znajdą się prace autorstwa uznanych twórców, jak m.in.: Kiejstut Bereźnicki, Antoni Boratyński, Jan Dobkowski, Edward Dwurnik, Janusz Dziurawiec, Stasys Eidrigevičius, Janusz Eysymont, Antoni Fałat, Wojciech Grzymała, Władysław Jackiewicz, Ludwik Jaksztas, Benon Liberski, Zbigniew Makowski, Eugeniusz Geno Małkowski, Teresa Miszkin, Piotr Naliwajko, Leszek Rózga, Andrzej Sadowski, Barbara Szubińska, Jan Tarasin, czy Mieczysław Wejman.

Prezentacja wybranych dzieł, z liczącej ponad 800 eksponatów kolekcji, zostanie uzupełniona o materiały archiwalne, dokumenty, pamiątki oraz fotografie, przypominające ważne wydarzenia z życia Galerii – w sumie ponad 300 fotografii i eksponatów, związanych z działalnością PGS.
Wystawa rocznicowa zamyka wieloletni okres starań Płockiej Galerii Sztuki o własną siedzibę i jest symbolicznym początkiem nowego okresu działalności instytucji – po raz pierwszy we własnej siedzibie, zakupionej i należącej do miasta od października 2020 roku.

Obchodom jubileuszowym i wystawie „Przestrzeń czasu. Widzieć” towarzyszy publikacja pod tym samym tytułem, omawiająca m.in. historię Galerii, jej działalność, w tym najważniejsze wystawy i wydarzenia o zasięgu ogólnopolskim. Zawarto w niej także rozmowy, teksty i wspomnienia poprzednich dyrektorów oraz osób współpracujących z Galerią na przestrzeni minionych 40 lat.
Wystawa, którą honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski, będzie prezentowana od 19 lutego do końca marca.

Kolejne imprezy odbędą się we wrześniu. Galeria zaprasza na wystawę pod wstępnym tytułem „Cztery dekady sztuki”. Zobaczymy na niej obrazy, rzeźby, rysunki i plakaty uznanych polskich artystów, ukazujące zjawiska i tendencje dominujące w sztuce współczesnej.

Wieńczącą jubileusz imprezą będzie grudniowe spotkanie i pokaz dorobku artystycznego z ostatnich lat twórców płockiego środowiska plastycznego.
Warto także śledzić na bieżąco media społecznościowe PGS i stronę internetową www.plockagaleria.pl (zakładka O galerii/40 lat Płockiej Galerii Sztuki), gdyż to nie koniec jubileuszowych niespodzianek.
opr.hw