Rezerwacja wizyty

PiESEL – tożsamość dla zwierząt

Elegant, Diego, Piran, Car – to psiaki przebywające obecnie w Schronisku dla Zwierząt w Płocku. Jest ich u nas ponad 180, a setki tysięcy im podobnych – porzuconych lub zagubionych – przebywa za schroniskowymi kratami…

Zmiana losu psów i kotów jest możliwa, i to szybko. Wystarczy wprowadzić obowiązek trwałego znakowania czipem oraz stworzyć centralny, krajowy rejestr zwierząt domowych. Obecnie posiadacze zwierząt domowych nie są zobowiązani do ich czipowania. Wszystkie gminy mogą wprowadzać u siebie taką możliwość, jest to jednak zadanie dobrowolne, które dodatkowo obciąża budżety samorządów lokalnych. Są takie gminy, które decydują się na wprowadzenie takich rozwiązań w celu ograniczania zjawiska bezdomności. Wśród nich jest Płock, który już od 2011 roku zapewnia mieszkańcom darmowo czipowanie psów, a od 2022 roku także kotów. Zaczipowanie zwierzęcia wiąże się również z nieodpłatną rejestracją w ogólnokrajowej bazie danych. W 2020 roku zaczipowano w Płocku 996 zwierząt, w 2021 – 1018, a w 2022 – 1180. Do końca czerwca 2023 roku zaczipowanych już zostało 676 psów i kotów. Na ten cel w 2023 roku samorząd Płocka przeznaczył prawie 140 tys. złotych.

Jednak nie wszystkie gminy w Polsce idą tym śladem. Większość, w tym także te leżące w pobliżu Płocka lub graniczące z nim, nie prowadzi w ogóle lub prowadzi bardzo ograniczone działania zapobiegające bezdomności zwierząt. To mnoży dramaty i cierpienie zwierząt. W czerwcu tego roku narodziła się inicjatywa społeczna pod nazwą PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość. Jej podstawowym celem jest przeprowadzenie kampanii społecznej, której efektem będzie wprowadzenie, na mocy odrębnej ustawy, obowiązku czipowania psów i kotów wraz z wpisem tych zwierząt do krajowego, centralnego rejestru. Obowiązek ten rozwiązałby wiele problemów, z którymi borykają się dziś opiekunowie, organizacje działające na rzecz zwierząt, lekarze weterynarii, gminy, organy ścigania i sądy.

Najważniejsze korzyści z tego rozwiązania to:
• ochrona zwierząt, poprzez przeciwdziałanie ich cierpieniu lub utracie zdrowia, a nawet życia, będącego skutkiem zabłąkania się, porzucenia lub kradzieży;
• likwidacja zjawiska bezdomności psów i kotów, a co za tym idzie odciążenie finansowe gmin w zakresie opieki nad zwierzętami bezdomnymi;
• prewencja w zakresie czynów przeciwko zwierzętom i ułatwienie ujawniania sprawców przestępstw przeciwko zwierzętom;
• zwiększenie kontroli i likwidacja hodowli prowadzonych niezgodnie z prawem, które m.in. nie zapewniają zwierzętom odpowiednich warunków bytowania.

Znakowanie zwierząt odbywa się w dwóch krokach.

Po pierwsze, wprowadza się mikroczip pod skórę zwierzęcia, co przypomina podanie zastrzyku, a przy właściwym wykonaniu jest praktycznie bezbolesne dla zwierzęcia. W przypadku znalezienia zwierzęcia zagubionego czy porzuconego lub jego zwłok można łatwo ustalić numer mikroczipa odpowiednim czytnikiem.
Po drugie, rejestruje się w bazie numer mikroczipa wraz z informacjami o zwierzęciu oraz danymi jego opiekuna.

W jednej z rezolucji Parlament Europejski wezwał wszystkie kraje członkowskie do wprowadzenia strategii politycznych mających na celu oznakowanie i rejestrowanie z urzędu wszystkich psów i kotów w celu zwalczania nadużyć wobec zwierząt.
Wspólnie zadbajmy więc o zwierzęta. Nadajmy zwierzętom tożsamość! To nasza wspólna sprawa, a ich dobro!

Marta Krasuska

kierowniczka Schroniska dla Zwierząt w Płocku

op. EJ

Od lewej prezydent miasta Płocka Andrzej Nowakowski i Marta Krasuska kierowniczka Schroniska dla Zwierząt w Płocku

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»