Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Plac zabaw, siłownia i skwer – ciekawe miejsce na osiedlu Wyszogrodzka

Z huśtawek, karuzeli, piaskownicy lub różnych urządzeń do ćwiczeń można korzystać na nowym skwerze między al. Piłsudskiego a ul. Wyszogrodzką. – Stworzyliśmy piękne miejsce, gdzie można odpoczywać, bawić się i integrować z sąsiadami – cieszył się prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, oglądając w towarzystwie mieszkańców efekty niedawno zakończonej inwestycji.

Skwer z placem zabaw i siłownią pod chmurką powstał z inicjatywy mieszkańców oraz Rady Mieszkańców Osiedla Wyszogrodzka, którzy chcieli tchnąć nowe życie w teren przy torach. Do urzeczywistnienia tego marzenia potrzebna była zgoda zarządzającej tym miejscem Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Miasto podpisało z nią umowę na użyczenie tego terenu na 10 lat.

Przestrzeń skweru podzielono na trzy strefy, największą i najbardziej kolorową przeznaczając dla najmłodszych. Do zabawy mają dwie bujaczki, zadaszoną piaskownicę, karuzelę, bujak sprężynowy oraz zestaw zabawowy z trapami i zjeżdżalnią. Dla bezpieczeństwa maluchów strefa jest ogrodzona i wysypana piaskiem. Poza nią jest jeszcze karuzela czteroramienna dla starszych dzieci oraz dwie huśtawki – „ważka” i tradycyjna. W części crossfitowej stanął wielofunkcyjny sprzęt do ćwiczeń. Na drążkach, poręczach i drabinkach wzmocnimy mięśnie i wytrzymałość. Rozgrzewkę przed treningiem albo nawet cały trening można zrobić w siłowni pod chmurką. Do wyboru mamy orbitrek, wioślarza, rowerek i zestaw „wyciskanie siedząc”.

Projektując plac, pamiętano też o wielbicielach innych sportów. Ustawione zostały stół do ping-ponga oraz dwa podwójne stoły do szachów albo warcabów. Po ćwiczeniach i rozgrywkach odpoczniemy na wygodnych ławkach.

Skwer od torów oddziela wysoki piłkochwyt oraz pas zieleni i kolejne ogrodzenie. Aby było ładniej, posadzonych zostało dużo roślin. Wśród 22 drzew są zarówno gatunki iglaste – świerki serbskie, sosny bośniackie, jodły kalifornijskie, jak i liściaste, m.in. kasztanowce czerwone i wiśnie piłkowane. Jest też ponad 200 krzewów, kwitnące lilaki Meyera, krzewuszki i hortensje bukietowe, funkie o dekoracyjnych liściach i sosny górskie.

Wykonanie skweru wraz z nasadzeniami kosztowało 496 tysięcy złotych.

W Dzień Dziecka skwer został oficjalnie otwarty. Były atrakcje dla dzieci, gry i konkursy z nagrodami orz słodycze. W przygotowaniu imprezy pomógł Ryszard Rzymkowski, mieszkaniec osiedla Wyszogrodzka zaangażowany w powstanie tego miejsca do rekreacji.

mk