Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Płock stolicą piłki plażowej. BHT Petra Płock Mistrzem Polski!

Byczki Kowalewo Pomorskie (kobiety) i BHT Petra Płock (mężczyźni) – Mistrzami Polski PGNiG Summer Superligi w piłce ręcznej plażowej. Finał zawodów w Płocku na najwyższym poziomie sportowym i organizacyjnym. Kibice i pogoda dopisali, emocji sportowych nie brakowało w sobotę i w niedzielę.

W weekend w Płocku odbył się turniej finałowy PGNiG Summer Superligi w piłce ręcznej plażowej. Broniąca tytułu Petra Płock pokonała Gru Juko Piotrków Trybunalski po emocjonującym meczu i serii rzutów shot-out i potwierdziła dominację w tej dyscyplinie sportu, zdobywając kolejny tytuł Mistrza Polski.

Złoto w rywalizacji kobiet zdobył zespół BHT Byczki Kowalewo Pomorskie, który w finale pokonał 2:0 Pyrki Poznań. W końcówce drugiego seta także było sporo emocji, ale zawodniczki z Kowalewa Pomorskiego obroniły swoją przewagę.

Brązowe medale wywalczyły zawodniczki MKS Eco Save Ochota Warszawa, które pokonały 2:0 Gru Juko Piotrków Trybunalski oraz zawodnicy SAS Gdańsk po wygranej z SPR GOKiS Kąty Wrocławskie 2:0. W sumie na boisku na Starym Rynku i na osiedlu Podolszyce Północ w Płocku zaprezentowało się szesnaście najlepszych polskich zespołów, które awans do finałów wywalczyły w turniejach eliminacyjnych rozgrywanych w całej Polsce. Nagrody dla MVP turnieju otrzymali Michalina Hołody z drużyny Pyrki Poznań oraz Marcin Wegrzyn z Piotrkowa Trybunalskiego.

– Płock to od lat stolica piłki ręcznej w Polsce w każdym wydaniu, i tym halowym, i tym na piasku. Tu odbywają się turnieje na najwyższym poziomie, przy pełnej frekwencji, bo publiczność dopisała. Cieszę się też, że dopisała pogoda, a organizacja stała na najwyższym poziomie. No i Petra mistrzem Polski! Więcej właściwie trudno było sobie wymarzyć – podsumował prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Rozgrywki PGNiG Summer Superligi zorganizowała Fundacja Modern Sport we współpracy ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce. Impreza odbyła się przy wsparciu sponsora strategicznego polskiej piłki ręcznej – PGNiG S.A. oraz Miasta Płock – gospodarza turnieju i Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej.

W trakcie turnieju nagrodzono także reprezentantki Polski do lat 18, które w czerwcu w Grecji zdobyły pierwszy dla Polski brązowy medal Mistrzostw Świata w piłce ręcznej plażowej.

Z rozwoju piłki ręcznej plażowej w Polsce i na świecie cieszył się wybitny reprezentant Polski w piłce ręcznej, a dziś wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Sławomir Szmal, który w Płocku gratulował reprezentantkom Polski.

– Z czasem ta dyscyplina staje się coraz bardziej profesjonalna i moim zdaniem przyjdzie czas, że zawodnicy będą musieli podjąć decyzję, czy chcą uprawiać piłkę ręczną plażową, czy tę w hali. Mam nadzieję, że ta dyscyplina wejdzie do programu igrzysk olimpijskich i mając taki sukces, jaki osiągnęły chociażby te dziewczyny możemy na to czekać i będziemy je wspierać – mówił Szmal.

Na trybunach na Starym Rynku było wiele gwiazd polskiej piłki ręcznej. Obok Sławomira Szmala można było spotkać m. in. Iwonę Niedźwiedż i Adama Wiśniewskiego – ambasadorów Mistrzostw Świata w Polsce i Szwecji. Kibice mogli także sfotografować się z oficjalną maskotką mundialu – wiewiórką PAX.

Zakończone w niedzielę w Płocku zawody to już szósta edycja PGNiG Summer Superligi. Plażowe rozgrywki z sezonu na sezon cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a PGNiG Summer Superliga jest uważana za drugi najlepszy pod względem sportowym i organizacyjnym cykl mistrzowski w Europie. To jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportu, która w przyszłości ma szansę zadebiutować w programie igrzysk olimpijskich. Turniej w Płocku to także doskonała promocja miasta nie tylko w świecie piłki ręcznej. Organizacyjnie turniej stał na najwyższym poziomie, oprawa imprezy i transmisja w TVP Sport z pewnością przyczynia się do popularyzacji tej niezwykle widowiskowej dyscypliny sportu.

W trakcie imprezy, która w niedzielę zakończyła się w Płocku uhonorowano także reprezentantki Polski do lat 18, które kilka tygodni temu w Grecji zdobyły historyczny brązowy medal mistrzostw świata.

Zasady gry w piłkę ręczną plażową – do pobrania

K. Kozłowski, PGNiG Summer Suprliga