Poprzednia wersja strony Plock.eu

Polonia in musica

W sobotę 26 września 2020 roku o godz. 18:00 w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie będzie miał miejsce uroczysty koncert Muzyki Polskiej – Polonia in musica. W koncercie weźmie udział m.in. Płocka Orkiestra Symfoniczna im. W. Lutosławskiego.

Celem tego wyjątkowego przedsięwzięcia jest przypomnienie o wyjątkowości dziedzictwa kultury polskiej. W programie koncertu znajdą się utwory wybitnych twórców XIX i XX stulecia zarówno Polaków, jak i uznanego na świecie kompozytora Jacques-Alphonse De Zeegant’a (Belga), którego symfonia ResurrectioPoloniae poświęcona jest pamięci polskich bohaterów.

W koncercie udział wezmą: Płocka Orkiestra Symfoniczna im. W. Lutosławskiego, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, Jan Miłosz Zarzycki (dyrygent), a także soliści: Alicja Gala (sopran), Aleksander Kunach (tenor), Joanna Marcinkowska (fortepian).

Na program koncertu złożą się utwory: Warszawianka – Karola Kurpińskiego, Mazur z opery Straszny Dwór, Uwertura Bajka – Stanisława Moniuszki, Fantazja na tematy polskie – Fryderyka Chopina oraz prawykonanie symfonii ResurrectioPoloniae – specjalnie skomponowanej na to wydarzenie przez Jacques-Alphonse De Zeegant-a.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Editions Spotkania założona w 2015 roku przez Piotra Jeglińskiego, działacza opozycji demokratycznej czasów PRL, który po wyjeździe do Paryża w 1978 roku stworzył wydawnictwo „Editions Spotkania” wydające książki zakazane w PRL. Fundacja poprzez organizację wydarzeń kulturalnych i promocję polskiej kultury krzewi postawy patriotyczne, szczególnie w młodym pokoleniu Polaków.

Fundacja w 2018 roku zorganizowała w Pałacu Inwalidów w Paryżu podobne wydarzenie europejskiego wymiaru, we współpracy z Musée de l’Armée (Muzeum Wojska) uroczysty koncert upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, który odbił się szerokim echem w mediach krajowych i zagranicznych.

Wydarzenie odbędzie się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zapraszamy do śledzenia informacji na Facebooku oraz na stronie internetowej Fundacji Editions Spotkania

K. Kozłowski

Poprzednia aktualność
«