Rezerwacja wizyty

Prawie 200 drzew w nagrodę

Nasze miasto zostało wyróżnione w ogólnopolskim programie Polska Stolica Recyklingu za zebranie ponad 17 ton elektrośmieci.

Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast, ale także do szkół, instytucji kultury, jednostek miejskich. W zmaganiach w ubiegłym roku wzięło udział ponad 80 miast z całej Polski. Rywalizacja opierała się na zbiórce elektrycznych śmieci przy wykorzystaniu: czerwonych pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odbiorów domowych i z firm, zbiórek organizowanych w placówkach oświatowych oraz w czasie ekopikników. Pierwsze miejsce zajęły Siedlce, natomiast Płock został wyróżniony. W sumie w ramach programu zebranych zostało 17 tys. kg elektrośmieci. W nagrodę Fundacja Odzyskaj Środowisko wspólnie z mieszkańcami Płocka zasadzi 179 drzew.

– Dziękuję mieszkańcom Płocka za podjęcie konkretnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Pozbyliśmy się elektrośmieci w sposób umożliwiający ich recykling, ale dodatkowo otrzymamy drzewa do posadzenia na terenie Płocka. Bardzo ważny jest też walor edukacyjny i wyrobienie określonych postaw proekologicznych wśród mieszkańców – podsumowuje prezydent Andrzej Nowakowski.

Lokalizacja i termin sadzenia drzew zostanie ustalony wspólnie z Fundacją. – Drzewa, jak my je nazywamy „elektryczny las”, które wspólnie z mieszkańcami Płocka zasadzimy, będą przypominać o tym, by segregować elektryczne śmieci, ale także przyniosą wiele korzyści. Jedno drzewo wytwarza ilość tlenu potrzebną dla czterech dorosłych osób – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

 

Czytaj także:

Zbiórka elektrośmieci i Eko Piknik w Płocku

Pojemniki na elektrośmieci

K. Kozłowski