Rezerwacja wizyty Połącz z Tłumaczem

Profilaktyczne badania piersi dla Płocczanek w wieku 30-44 lat

Gmina-Miasto Płock realizuje zadanie publiczne pn. „Profilaktyczne badanie piersi dla mieszkanek Płocka w wieku 30-44 lat”.

W ramach zadania wykonywane są profilaktyczne badania USG piersi dla mieszkanek Płocka w wieku 30-44 lat.

Płocczanki mogą się zgłaszać na badanie bez skierowania bezpośrednio do Przychodni Świętej Trójcy w Płocku przy ul. Miodowej 2. Rejestracja odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 10:30-14:00 pod numerem telefonu: 882-791-348.

W ramach zadania planowana jest realizacja 730 badań USG piersi. Badania będą wykonywane do 30 września tego roku do wyczerpania limitu świadczeń.

Ze względu na realizację ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, adresowanego do kobiet w wieku 45-74 lat, w ramach którego kobiety mogą wykonać bezpłatną mammografię, ww. zadanie adresowane jest do kobiet młodszych w wieku 30-44 lat.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14 proc. zgonów. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom profilaktycznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany.

Najczęściej na raka piersi chorują kobiety po 50 roku życia. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do wzrostu ryzyka zachorowania. Na czynniki zewnętrzne możemy mieć wpływ na przykład: nadwaga i otyłość, częste picie alkoholu, a innych nie potrafimy zmienić: rodzinne obciążenie mutacjami genetycznymi zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowania (rak piersi w najbliższej rodzinie).

Czynniki ryzyka rozwoju raka piersi:

• płeć – większość przypadków raka piersi występuje wśród kobiet. Rak piersi w populacji mężczyzn to zaledwie 1% wszystkich zachorowań na ten rodzaj nowotworu,
• wiek – najwięcej zachorowań występuje wśród kobiet po 50 roku życia,
• obciążenie genetyczne – zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi związane jest zwykle z mutacjami w genach BRCA1 i BRCA2. Występują one u około 3-5% kobiet,
• czynniki hormonalne: wieloletnie stosowanie hormonalnej terapii zastępczej w przebiegu menopauzy,
• nadwaga i otyłość,
• mała aktywność fizyczna,
• regularne i częste spożywanie alkoholu,
• częste spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone.

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi jest bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, każda kobieta powinna wykonywać je regularnie, co miesiąc. Samobadanie piersi rób regularnie, dzięki czemu wyczujesz ewentualną różnicę między badaniami. Wykonuj je zawsze od 3 do 5 dni po miesiączce. Samobadanie piersi nie zmniejsza umieralności z powodu nowotworu, ale podnosi świadomość w zakresie chorób piersi i może być elementem kształtującym tzw. czujność onkologiczną. Wszelkie zmiany, których wcześniej nie było, powinny Cię zaniepokoić i skłonić do konsultacji ze specjalistą.
Stań przed lustrem obserwując swoje piersi, poszukaj zmian w kształcie, symetrii, zarysie piersi.

1. Opuść ręce swobodnie.
2. Unieś ręce do góry.
3. Załóż ręce za głowę.
4. Oprzyj ręce na biodrach.
5. Oprzyj silnie ręce na biodrach, jednocześnie pochyl tułów do przodu.
6. Uciskając brodawkę, sprawdź czy nie wydobywa się z niej wydzielina.
7. Wykonując ruchy spiralne opuszkami palców, uciskaj pierś i jej okolice, poszukaj zgrubień i guzków. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych w okolicach pachowych.
8. Badanie powtórz w pozycji leżącej.
9. Powtórz wszystkie czynności badając drugą pierś.

Co powinno Cię zaniepokoić?

1. zmiana wielkości i kształtu piersi nieustępująca po miesiączce,
2. guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą,
3. zmiana koloru skóry piersi,
4. wciąganie skóry piersi,
5. pomarszczenie lub łuszczenie się skóry piersi.

Jak wykonać samobadanie piersi – instruktaż:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-prawidlowo-wykonac-samobadanie-piersi

Jeśli jesteś kobietą w wieku 45-74 lat raz na 2 lata masz prawo do bezpłatnej mammografii w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia. Link do Programu:
https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-piersi

Opr. JD, źródło: Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP

Poprzednia aktualność
«