Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Przed nami niezwykła niedziela

19 czerwca zapraszamy na wianki – występ „Wisły”, rozstrzygnięcie plebiscytu na „Płocczanina roku” oraz wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Płocka w Dziedzinie Kultury. No i puszczanie samych wianków.

Według dawnych wierzeń ludowych zjawisku przesilenia słońca i Nocy Świętojańskiej przypisywano niezwykłe właściwości. Uczestnictwo zaś w obrzędach miało zapewnić zdrowie, dobrobyt i urodzaj na cały rok. Dziś słowiańskie święto jest okazją do organizowania pierwszych, letnich koncertów plenerowych. Natomiast towarzysząca im tradycja puszczania wianków pozostaje jednym z najlepiej zachowanych obrzędów świętojańskich.

19 czerwca w płockim amfiteatrze odbędzie się widowisko, związane ze zbliżającym się letnim przesileniem słońca. Podczas wianków wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów. Zaprezentują oni widowisko „Obrońcom Płocka 1920”. Ten niesamowity spektakl został przygotowany z okazji 100. rocznicy obrony Płocka przed armią bolszewicką. Do współpracy zostali zaproszeni profesjonalni aktorzy i tancerze, którzy razem z ZPiT Wisła zabiorą nas w podróż po historii miasta.

Rozstrzygniemy także plebiscyt Gazety Wyborczej i Urzędu Miasta Płocka na „Płocczanina roku” oraz wręczymy Nagrodę Prezydenta Miasta Płocka w Dziedzinie Kultury.

Finałem imprezy będzie wspólny spacer nad Wisłę i krótki obrzęd świętojański związany z puszczaniem wianków na wodę.

Ubiegłoroczne wianki

Zachęcamy do zabrania własnych wianków i udziału w obrzędach. Wydarzenie zacznie się w amfiteatrze o godzinie 19:30. Wstęp bezpłatny.

Zapraszamy do wspólnego świętowania i rozpoczęcia lata na ludowo!

Hubert Woźniak