Poprzednia wersja strony Plock.eu

Rada Miasta uchwaliła budżet Płocka 2021

– Plan finansowy miasta na przyszły rok jest dla wszystkich płocczan – przekonywał radnych na środowej sesji prezydent miasta Andrzej Nowakowski. I przekonał. Radni przyjęli budżet miasta. 21 z nich było za, pozostali się wstrzymali.

Budżet Płocka sięgnie blisko 1,2 mld zł. – Po raz czwarty z rzędu nasz plan finansowy przekracza miliard złotych – komentowała przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Iwona Krajewska.

Najwięcej środków jest na oświatę, następnie na pomoc społeczną i na transport. Na inwestycje miasto chce przeznaczyć ponad 210 mln zł. – Plan finansowy na 2021 rok będzie dużym wyzwaniem. Razem ze skarbnikiem Wojciechem Ostrowskim chcieliśmy być w jego przypadku otwarci, ale musimy być również ostrożni – mówił Andrzej Nowakowski.

Andrzej Nowakowski: przyszłoroczny budżet Płocka będzie wyzwaniem

Prezydent Płocka tłumaczył, że zaplanowane inwestycje będą pobudzać koniunkturę. Największą z nich będzie kontynuacja modernizacji stadionu im. Kazimierza Górskiego, na którą w przyszłym roku samorząd chce wydać 87 mln zł. – Inną ważną inwestycją, która zmieni życie w centrum Płocka będzie budowa sali koncertowej – podkreślał Andrzej Nowakowski.
Na zaprojektowanie sali oraz projekt przebudowy Nowego Rynku (a także przebudowy kanalizacji w ul. Nowy Rynek, Obrońców Westerplatte oraz w al. Jachowicza) w budżecie Płocka znalazło się 2,2 mln zł.

Wizualizacja wnętrza sali koncertowej

Prezydent podkreślał też, że w planie finansowym znalazło się wiele przedsięwzięć zgłoszonych przez płocczan w ramach Budżetu Obywatelskiego Płocka. Na liście tej jest m.in. zaprojektowanie przystani cumowniczej, plac zabaw w Borowiczkach, czy kupno autobusu dla klas sportowych w Szkole Podstawowej nr 21.

W budżecie Płocka na 2021 rok znalazło się także wiele ważnych inwestycji drogowych. Są w nim pieniądze na dokończenie al. Kilińskiego, montaż Inteligentnego Systemu Sterowania Ruchem oraz przebudowę ul. Chopina i Spółdzielczej wraz z budową kanalizacji deszczowej, dzięki której zakończy się zalewanie tej ostatniej ulicy pod wiaduktem drogowym.
Nie zabraknie również inwestycji w drogi osiedlowe, jak m.in. w dokończenie ul. Boryszewskiej, czy przebudowę ul. Kątowej.
– W planie finansowym jest taka niepozorna pozycja, na którą chciałbym zwrócić uwagę – mówił prezydent Płocka. – Chcemy zarezerwować 63 tys. zł na zaprojektowanie drogi, która połączy ul. Otolińską z bramą CNH. My ją zaprojektujemy, ale to CNH ją zbuduje, by móc tędy przewozić wyprodukowane maszyny rolnicze. Jest to przykład dobrej współpracy samorządu z kapitałem prywatnym. Życzył bym sobie, by takich przykładów współpracy było więcej.

Andrzej Nowakowski wskazywał, że nadal miasto chce inwestować w modernizację bazy oświatowej. W budżecie na przyszły rok znalazły się więc takie pozycje, jak m.in. budowa Miejskiego Przedszkola nr 17 (jest na nie 5,7 mln zł), budowa łącznika przy Szkole Podstawowej nr 22 (1,45 mln zł), czy modernizacja bloku żywieniowego przy SP nr 21 (ponad milion zł).
– Zadbamy o tereny rekreacyjne i zielone – zapowiadał prezydent Płocka. – Między ul. Wyszogrodzką, a al. Piłsudskiego chcemy zrobić plac zabaw, a na terenie po przedszkolu przy ul. Braci Jeziorowskich urządzimy osiedlowy park. Mamy za sobą przebudowę al. Roguckiego, Pawła Nowaka, teraz nadchodzi czas jeszcze na przebudowę al. Spacerowej.

Uchwalony budżet przewiduje, że na to ostatnie przedsięwzięcie Płock wyda w przyszłym roku 1,5 mln zł.
Wiele wydarzy się w miejskich spółkach – w Miejskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego, czy w Miejskim Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej, które będą w przyszłym roku budować bloki z „Mieszkaniami na start” przy ul. Kazimierza Wielkiego, Sienkiewicza i Kaczmarskiego.
Restauracja i rozbudowa czeka gmach Urzędu Stanu Cywilnego.
– Plan finansowy na 2021 rok jest kontynuacją moich 10 lat pracy na rzecz Płocka – podkreślał prezydent Andrzej Nowakowski.
Za przyjęciem przyszłorocznego budżetu zagłosowało 21 radnych, tylko czworo się wstrzymało.

Warto dodać, że wśród dokumentów, które radni przegłosowali w środę znalazła się jeszcze m.in. uchwała w sprawie ogłoszenia roku 2021 „Rokiem setnej rocznicy odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych w 1921 roku”.
hw

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»