Rezerwacja wizyty

„Ręcznie robione opowieści” w Muzeum Mazowieckim

Muzeum Mazowieckie zaprasza na wystawę norweskiego rzemiosła artystycznego „Ręcznie robione opowieści”. Wernisaż odbędzie się 10 sierpnia o godzinie 17.00 w siedzibie muzeum przy ulicy Kolegialnej 6. Gośćmi będą przedstawiciele Kunstbanken na czele z jego dyrektorką Ingrid Blekastad, reprezentacja norweskich artystów oraz Kurt Ole Linn, reprezentujący władze okręgu Innlandet, organu założycielskiego Kunstbanken.

Wydarzenie jest częścią projektu „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim” organizowanego we współpracy z Kunstbanken Centre for Contemporary Art w norweskim Hamar.

Planując tę wystawę, postanowiłam skupić się na artystkach i artystach o ugruntowanej pozycji i przedstawić szerokie spektrum środków wyrazu, materiałów i tematów. Artystki i artyści wykorzystują różne formy rzemiosła i materiały, by własnoręcznie opowiadać wizualne historie poprzez wyjątkowe dzieła wykonane z tkanin, ceramiki, szkła, metalu i drewna. Norweskie rzemiosło słynie z bardzo wysokiej jakości, a kilkoro spośród twórców uczestniczących w wystawie należy do jego najwybitniejszych norweskich przedstawicieli. Są wśród nich artystki i artyści rozchwytywani na całym świecie, zapraszani na zagraniczne wystawy i otrzymujący międzynarodowe nagrody – mówi kuratorka wystawy Ingrid Blekastad, dyrektorka Kunstbanken Centre for Contemporary Art w norweskim Hamar.

Zaprezentowane będą prace dziewięciorga norweskich artystów współczesnych. Będą to Inga Blix (tekstylia), Liv Blåvarp (drewno jubilerskie), Ragnhild Enge (tekstylia), Tor Alex Erichsen (ceramika), Kari Håkonsen (szkło), Ingun Kleppan (biżuteria metalowa), Vidar Koksvik (szkło), Torbjørn Kvasbø (ceramika) i Kari Mølstad (szkło).

Kuratorka wystawy podkreśla również, że umiejscowienie tej wystawy akurat w Muzeum Mazowieckim, posiadającym bogate kolekcje sztuki i designu spod znaku secesji i art déco, pozwala spojrzeć na współczesną sztukę dekoracyjną i starsze kolekcje z ciekawej perspektywy i otwiera pole do szerszych refleksji nad sztuką opartą na materiale na przestrzeni wieków, nad nowymi powiązaniami, kontrastami i opowieściami.

W Norwegii rzemiosło artystyczne uzyskało status niezależnej formy sztuki w latach 70. XX wieku. Jego twórcy odpowiadają za cały proces od pomysłu do gotowej pracy. Punktem wyjścia jest wyrób rzemieślniczy świadomie nasycony walorami estetycznymi, w którym każda praca jest niepowtarzalna. Te wartości artystyczne coraz częściej wysuwają się na pierwszy plan, tak że aspekt użytkowy schodzi na dalszy plan lub znika, a materiał staje się kluczowym atrybutem przy klasyfikacji produktu.

Wystawa będzie również pokazywana w Galerii Ullinsvin w Norwegii.
Projekt dofinasnowany jest ze środków MF EOG i oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a prace artystów w płockim muzeum będzie można oglądać do 15 października.

Więcej na stronie https://opowiesci-stories.pl/wydarzenie/wystawa-norweskiego-designu/ i w mediach społecznościowych na Facebooku https://fb.me/e/2HDcP34Hf

op.EJ, źródło: Muzeum Mazowieckie