Rezerwacja wizyty

Rekompensata dla samorządów

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano informacje o dodatkowych środkach przyznanych jednostkom samorządu terytorialnego. Jaki to będzie miało wpływ na budżet naszego miasta wyjaśnia prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Samorząd Płocka, podobnie jak inne samorządy, otrzyma „rekompensatę” za utracone w wyniku polityki obecnego rządu, dochody własne z tytułu podatku PIT. Szacujemy, że tylko w 2023 roku budżet naszego miasta będzie uboższy z tego powodu o co najmniej 100 mln zł. Niestety, zestawienie „zysków i strat” nie jest korzystne dla naszej lokalnej wspólnoty, bo mamy otrzymać z budżetu państwa 40 mln zł. Czyli rząd pozbawi nas 60 mln zł, które powinny służyć mieszkańcom Płocka.

Budżet naszego miasta okrojony o 60 mln zł oznacza o wiele mniej przedsięwzięć, które moglibyśmy zrealizować na rzecz płocczan. Dla przykładu pobudowanie bloku z mieszkaniami komunalnymi na osiedlu Miodowa Jar, w którym w lipcu zamieszkało 15 rodzin, kosztowało 2,5 mln zł, przebudowa ul. Spółdzielczej – blisko 10 mln zł, pierwszy etap remontu pediatrii w szpitalu Świętej Trójcy – 1,4 mln zł, a na funkcjonowanie przedszkoli musimy w tym roku przeznaczyć z budżetu miasta 74 mln zł.

Przez politykę rządu, który wobec samorządów prowadzi zasadę klientelizmu, wspólnotom lokalnym trudniej jest samodzielnie ustalać priorytety zadań, wynikające z potrzeb mieszkańców i lokalnych warunków, a także planować wydatki, bo kwota „rekompensaty” nie jest znana podczas przyjmowania przez radnych uchwały budżetowej na dany rok. Obiecane teraz pieniądze wpłyną na konto samorządów dopiero za jakiś czas.

 

 

op. EJ

 

 

 

Poprzednia aktualność
«