Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Sesja Rady Miasta. Dużo było o drogach

– W środę przekazałem do ratuszowego Wydziału Zamówień Publicznych materiały potrzebne do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie rozbudowy pierwszego odcinka ul. Wyszogrodzkiej do czterech pasów – oświadczył na czwartkowej sesji Rady Miasta prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Niedawno – po długich negocjacjach – udało się prezydentowi Płocka podpisać aneks do zawartego przed trzema laty porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, dotyczącego rozbudowy ul. Wyszogrodzkiej na odcinku od jaru Rosicy do granicy miasta przy skrzyżowaniu z drogą na Mirosław. Na początku tego roku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził ten dokument.

Zgodnie z nim Płock jest teraz inwestorem zajmującym się odcinkiem ul. Wyszogrodzkiej, leżącym między jarem Rosicy, a skrzyżowaniem z ul. Harcerską.

Rozbudową kolejnego fragmentu – od Harcerskiej do granicy miasta – zajmie się GDDKiA. Prace również zacznie od ogłoszenia przetargu na wykonanie projektu tej drogi.

Prezydent Andrzej Nowakowski przyznał w czwartek, że liczy na możliwość szybkiego ogłoszenia przetargu na wybór projektanta nowej trasy i sprawne przeprowadzenie tego postępowania.

Porozumienie z GDDKiA zakłada, że od Rosicy do granicy miasta powstanie dwujezdniowa ulica z chodnikiem i drogą rowerową po południowej stronie oraz z drogami serwisowymi. Na skrzyżowaniu z ul. Harcerską zbudowane zostanie rondo. Cała dokumentacja powinna być gotowa w 2024 roku. Wtedy też poznamy koszty tej modernizacji. Wstępne, obecne szacunki mówią, że całość będzie kosztować ok. 100 mln zł.

– Chciałbym podkreślić bardzo dobrą współpracę z ministrem Adamczykiem, wicemarszałkiem Sejmu Piotrem Zgorzelskim, z dyrektorem GDDKiA Tomaszem Żuchowskim oraz szefem warszawskiego oddziału Dyrekcji Jarosławem Wąsowskim – komentował prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i wiceprezydent miasta Roman Siemiątkowski

Czteropasmowa Wyszogrodzka do granicy miasta powinna być gotowa do 2027.

Na sesji radni zapoznali się również z informacją na temat przygotowań do budowy drogi szybkiego ruchu DS nr 10. W tym przypadku – wytyczenia i zaprojektowania odcinka trasy przebiegającej przez północne Mazowsze – jest tylko jedna nowość.

Bydgoski oddział GDDKiA poinformował na początku czerwca, że wybrał wykonawcę Studium techniczno-ekonomiczo-środowiskowego. Wyłonione w przetargu konsorcjum firm ma 44 miesiące na przygotowanie tego dokumentu. Będzie on podstawą do wykonania projektu drogi.

– Projektantom przekazaliśmy już nasz apel o zaplanowanie przebiegu trasy S10 w pobliżu granicy Płocka, nie w rejonie Bielska. Zobaczymy jak nas potraktują – powiedział przewodniczący Rady Miasta Artur Jaroszewski.

Na sesji obecni byli także posłowie: Arkadiusz Iwaniak i Elżbieta Gapińska

Radni podjęli również na sesji szereg uchwał. Korzystnie zmienili np. regulamin przyznawania stypendiów sportowych. Poszerzyli m.in. grupę osób uprawnionych do ubiegania się o takie stypendia, a także katalog osiągnięć i dyscyplin, za które są one przyznawane. W podobny sposób zmienili również regulamin przyznawania nagród i wyróżnień za wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.

Rada Miasta zgodziła się również na sprzedaż (bez przetargu) terenu przy pl. Dąbrowskiego, leżącego w sąsiedztwie Mazowieckiej Uczelni Publicznej, która planuje rozbudowę ośrodka dydaktyczno-naukowego.

Poprzednia aktualność
«