Rezerwacja wizyty

Sierpniowe wydarzenia w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Już 7 sierpnia zapraszamy na ul. Kolegialną 6 – odbędzie się tam pokaz filmu dokumentalnego „Do ostatniej kropli” Ewy Ewart oraz spotkanie z uczestnikami flisu Wisłą „Łączymy Polskę”, którzy płyną śladem dawnych flisaków. W muzeum będziemy gościć m.in. Wiktora Strumiłło, autora zdjęć z drona do wspomnianego filmu.  Zachęcamy też do odwiedzenia Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim – 4 sierpnia skansen organizuje warsztaty dawnych zawodów, których tematem będzie przędzalnictwo i tkactwo. Z kolei 6 sierpnia Muzeum Żydów Mazowieckich zaprasza na pokaz filmu „Niedorajda” w cyklu „Kino przedwojenne w MŻM”.

Wakacyjne warsztaty dawnych zawodów. Przędzalnictwo i tkactwo. 4 sierpnia, godz. 12.00, miejsce: Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.

Uczestnicy warsztatów poznają kolejne kroki, od obróbki lnu i konopi, przez produkcję przędzy aż do warsztatu tkackiego. Głównym punktem programu będą warsztaty, na które złożą się: obróbka wełny, przędzenie na wrzecionie, kołowrotku. Natomiast na warsztat tkania składać się będą: tkanie na krośnie okrągłym, na bardku, tkanie na krośnie o sztywnym grzebieniu, krośnie dwunicielnicowym poziomym konstrukcji tradycyjnej.
Tego dnia zaplanowany jest także spektakl „Nić”, przygotowany z przędzy i słów przez wyjątkowy duet: Agnieszkę Jackowiak – prządkę i tkaczkę oraz Anetę Cruz-Kąciak – opowiadaczkę historii. Udział w imprezie jest bezpłatny, bez wcześniejszych zapisów.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024. Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu „Wakacyjne warsztaty zawodów dawnych” jest Agnieszka Bartosiak, specjalista ds. upowszechniania i promocji oraz obsługi technicznej imprez w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Pokaz filmu „Niedorajda” w cyklu „Kino przedwojenne w MŻM”, 6 sierpnia, godz. 18.00, miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7

Tegoroczną edycję naszego cyklu – w ramach którego we współpracy z Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym w czerwcu, lipcu i sierpniu pokazujemy filmy polskie sprzed wybuchu II wojny światowej – zakończymy pokazem „Niedorajdy” z 1937 r. w reżyserii Mieczysława Krawicza. Florek (w tej roli Adolf Dymsza), pomocnik właściciela warsztatu samochodowego, jest pomiatany i nazywany tytułową niedorajdą. Nie poddaje się jednak i sytuację, kiedy wspomnianemu biznesowi zaczyna grozić bankructwo, traktuje jako wyzwanie. Za sukces filmu odpowiadają również osoby pochodzenia żydowskiego, wśród nich aktor Michał Znicz (urodzony w Działoszycach jako Michał Fajertak) i autor muzyki Henryk Wars (któż nie zna jego piosenek „Ach, śpij kochanie”, „Już taki jestem zimny drań”, „Seksapil” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”). Natomiast reżyser Mieczysław Krawicz – jeden z najbardziej uznanych twórców polskiego kina okresu międzywojnia (autor takich przebojów kinowych, jak „Każdemu wolno kochać”, „Dwie Joasie”, „Jadzia”, „Paweł i Gaweł”) – podczas okupacji niemieckiej w trakcie II wojny światowej w swoim warszawskim mieszkaniu ukrywał Stanisława Szebego: producenta, reżysera i kompozytora polskiego pochodzenia żydowskiego.

Pokaz filmu Ewy Ewart „Do ostatniej kropli” i spotkanie z uczestnikami flisu Wisłą „Łączymy Polskę”, 7 sierpnia, godz. 19.00, miejsce: Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Kolegialna 6

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na pokaz filmu „Do ostatniej kropli” w reżyserii Ewy Ewart. To to najnowszy dokument znanej reżyserki i producentki tworzony w koprodukcji z TVN24. Ujawnia globalne koszty i konsekwencje niszczenia przyrody „w imię postępu”. To historia o bezsilności i desperacji, ale też o determinacji i nadziei. Opowiada nie tylko o rzekach, ale także o ludziach, którzy starają się ratować rzeki oraz uświadamiać, dlaczego problem jest tak ważny. Poprzez ukazanie walki o czyste i zdrowe rzeki, dokument inspiruje i pokazuje, że my też możemy przyczynić się do rozwiązania tego kryzysu.
Pokaz będzie okazją do spotkania z Wiktorem Strumiłło, który jest autorem zdjęć z drona do filmu.
Wydarzenie towarzyszy flisowi Wisłą „Łączymy Polskę”, zorganizowanemu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa przez Fundację Code for Green i Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Rozpoczęty 17 lipca flis to niepowtarzalne wydarzenie, podczas którego Wiktor Strumiłło płynąć będzie śladem dawnych flisaków, od Opatowca aż do Bałtyku, na pokładzie repliki drewnianej szkuty „Oskar Kolberg”.
Podczas 900-kilometrowej wyprawy wraz z organizatorami flisu świętować możemy 400 lat tradycji flisactwa na Wiśle. W czasie podróży zaplanowane są przystanki w Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym, Warszawie, Płocku, Włocławku, Toruniu, Bydgoszczy i Gdańsku. Wszystkie będą okazją do podziwiania szkuty, rozmów, spotkań, promowania unikalnych walorów historycznych, kulturowych i przyrodniczych Wisły i jej doliny, będą także okazją do pokazu filmu „Do ostatniej kropli”.
Udział w pokazie jest darmowy. Rozmowę z Wiktorem Strumiłło po pokazie przeprowadzi Grzegorz Piaskowski, kierownik działu etnograficznego Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Zapraszamy!

 

op. EJ, źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Następna aktualność
»