Rezerwacja wizyty

SOS dla Modlina – podpisz petycję

Po 9. latach działalności, obsługiwaniu ponad 3 mln pasażerów rocznie, zdobyciu 5. miejsca wśród lotnisk w Polsce, wywarciu nieocenionego wpływ na rozwój regionu, gwarantowaniu setek jeśli nie tysięcy miejsc pracy inicjatorzy powstania lotniska zmuszeni są wołać SOS dla Modlina.

Autorzy petycji  wnoszą do Premiera RP apel o wnikliwe rozważenie i zdecydowaną reakcję na działania, które zmierzają do upadłości nie tylko Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, ale związanych z nim setek przedsięwzięć hotelowych, przewozowych, parkingowych, gastronomicznych, handlowych i usługowych oraz gospodarstw domowych, które z nich żyją.

– Lotnisko szybko się rozwijało. I jeden pomysł ekipy, która już raz pokazała, że nie potrafi uruchomić portu w Radomiu, powoduje, że Modlin jest w tarapatach. Niech inwestują w port w Radomiu, jeśli wierzą, że ten projekt ma sens i bliżej stamtąd do Afryki, ale czemu chcą zniszczyć lotnisko w Modlinie? – powiedział Andrzej Nowakowski Prezydent Miasta Płocka podczas debaty na temat przyszłości lotniska w Modlinie.

Debata „S.O.S. dla Modlina odbyła się na terenie Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa – Modlin. Wzięło w niej udział kilkaset osób – nie tylko władze lotniska, przedstawiciele linii lotniczych Ryanair i firmy Egis, samorządowcy, ale także mieszkańcy powiatu, przedsiębiorcy, i pracownicy portu. Niestety, mimo zaproszenia, w spotkaniu nie wzięli udziału przedstawiciele PPL i strony rządowej.

Województwo Mazowieckie jest gotowe na dofinansowanie spółki w postaci podniesienia kapitału zakładowego o 50 milionów złotych. Gdyby powstała obawa o nadmierny wzrost znaczenia samorządu w procesach decyzyjnych spółki, istnieje propozycja Burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego, dająca możliwość pokrycia najważniejszych zobowiązań spółki proporcjonalnie przez wszystkich wspólników. Jest też możliwość zewnętrznego dofinansowania przedsiębiorstwa poprzez objęcie udziałów przez firmę komercyjną, która już taką pomoc zaoferowała. Jest to francuski holding Grupa Egis, z którym rozpoczęto rozmowy.

Niestety wszystkie powyższe rozwiązania spotykają się z obstrukcją i oporem współwłaścicieli spółki, będących faktycznymi reprezentantami rządu w jej składzie.

Każdy, komu bliskie jest istnienie lotniska Warszawa-Modlin może podpisać petycję on-line pod adresem:  https://www.petycjeonline.com/sos_dla_modlina

K. Kozłowski