Rezerwacja wizyty

Spacer Jarem rzeki Rosicy

Stowarzyszenie zaDRZEWieni i grupa Płock dla Drzew zapraszają 22 czerwca o 18.00 na DZiKi spacer z Michałem Książkiem po Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym Jaru Rzeki Rosicy. Startują spod sklepu Lewiatan przy ul. Morelowej 9.

Celem projektu DZiK jest odkrywanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego naszego miasta. Pokazujemy dzikie zakątki naszego miasta, ich piękno i bogactwo, ale też zagrożenia, których głównym źródłem, mniej lub bardziej świadomie, jesteśmy my… ludzie. Jeśli będziemy zachowywać się jak goście (cicho i spokojnie), być może któryś z mieszkańców Jaru powita nas swoim śpiewem lub wizerunkiem.

Przewodnikiem spaceru, naszej mikropodróży będzie Michał Książek – poeta, reportażysta, kulturoznawca, inżynier leśnik i ornitolog, autor zapadających w pamięć reportaży:„Jakuck. Słownik miejsca” (2013), „Droga 816” (2015) oraz tomików poetyckich „Nauka o ptakach” (2014) i „Północny wschód” (2017). Ostatnio wydał „Atlas dziur i szczelin” (2023). Wielokrotnie sądzony za obronę Puszczy Białowieskiej.

W dolinie Rosicy żyją ptaki związane głównie z łęgiem jesionowo-olszowym. Na skraju lasu występuje trznadel i ortolan. W gęstych krzewach gniazdują piecuszka, pokrzewki (ogrodowa, piegża i jarzębata) i dzierzba gąsiorek. W rzadkich drzewostanach obserwuje się kulczyki, zięby, krętogłowy, dzięcioły duże, dzięciołki, a także kowaliki, pełzacze i kukułki. Na terenie doliny występują też gatunki synantropijne, np. kopciuszek. Na otwartych połaciach terenu w dolinie Rosicy często widuje się kuraki – m.in. kuropatwy. Wśród ssaków żyjących na omawianym terenie należy wymienić kunę domową, jeża wschodniego i ryjówki (aksamitna, malutka, rzęsorek rzeczek). A gryzonie reprezentowane są przez krety, dzikie króliki, myszy (zaroślowa i polna) i inne drobne ssaki.

Spacer jest częścią projektu „DZiK – Dobrostan, Zarośla i Kultura” dofinansowanego ze środków miasta Płocka w ramach zadania publicznego KULTURA DLA KLIMATU realizowanego przez stowarzyszenie zaDRZEWieni w Płocku https://www.facebook.com/zadrzewieni

op. EJ, źródło: Stowarzyszenie zaDRZEWieni w Płocku

 

Poprzednia aktualność
«