Rezerwacja wizyty

Spacerowa gotowa na… spacery

Równy chodnik, wygodne ławki i leżanki, więcej drzew, a na wiosnę bujna roślinność. Tak wygląda aleja Spacerowa po modernizacji. – Rewitalizacja Płocka obejmuje również odnowienie zielonych przestrzeni. Remontując Spacerową, uzupełniliśmy zielony ciąg pieszy prowadzący do centrum miasta – komentuje prezydent miasta Andrzej Nowakowski. – Stworzyliśmy miejsce przyjazne i integrujące mieszkańców.

Zmiany, które kosztowały niemal 1,8 mln zł, objęły całą aleję Spacerową. Pod ziemią ułożyliśmy nową kanalizację deszczową i wodociągową, sieć oświetleniową i kable telekomunikacyjne. Na całej długości pasażu, mającego 185 metrów, jest nowa nawierzchnia z kostki betonowej. Natomiast w strefach odpoczynku jest nawierzchnia mineralna, przepuszczająca wodę.

Deptak między ul. Ostatnią a Al. Kobylińskiego zazielenił się. Rosnące tu rośliny uzupełniliśmy o nowe nasadzenia. Dosadziliśmy dwadzieścia siedem drzew – sześć klonów tatarskich, czternaście olch i siedem lip. Są także nowe krzewy i byliny, łącznie ponad 3 tysiące roślin. Część z nich tworzy ogrody deszczowe, czyli specjalne rabaty zatrzymujące wodę spływającą z chodników. Urok tego miejsca będzie widać wiosną, gdy wyrosną liście i kwiaty.

Dla wygody użytkowników ustawiliśmy wiele wygodnych ławek. Są takie z oparciami i bez, w formie leżanek i siedzisk. Z innych elementów małej architektury są stojaki na rowery i śmietniczki podzielone na cztery części, aby segregować odpady.

Przestrzeń urozmaicają czerwone akcenty m.in. na ławkach. Przechodnie zauważą również zatopione w nawierzchni hasła: humanitaryzm, dobrowolność, bezstronność, jedność, neutralność, niezależność i powszechność. To nawiązanie do symboli i zasad Polskiego Czerwonego Krzyża. Pomysł, aby uhonorować tę zasłużoną organizację poddała Daria Domosławska, miejska radna oraz instruktorka pierwszej pomocy w płockim oddziale PCK. – Już kilka lat temu chcieliśmy uhonorować PCK z okazji jego stulecia. Cieszę się, że ta idea została zrealizowana – mówi radna Domosławska. – Płocczanie nie tylko wypoczną w ładnym otoczeniu, poznają też historię i działania organizacji – dodaje. Te dane znajdą na sześciu czerwonych tablicach. Pozostałe osiem, w szarym kolorze, wypełnią informacje o roślinach itd.

Dzięki tej modernizacji powstał ciąg trzech alei – Roguckiego, Nowaka i Spacerowej – łączących trzy płockie osiedla: Łukasiewicza, Tysiąclecia i Stare Miasto. Mieszkańcy w otoczeniu zieleni pokonają trasę od nowego stadionu niemal nad Wisłę. Mogą ją przejechać na rowerze, bo po nowym deptaku pozwolono poruszać się jednośladom, a na dwóch pozostałych są wytyczone ścieżki rowerowe.

Przypomnijmy, że aleja Antoniego Roguckiego została modernizowana w 2018 roku. Zazieleniła się, powstały kaskady wodne oraz górka saneczkowa, pod którą skrywa się toaleta publiczna. Rok później metamorfozę przeszła aleja Pawła Nowaka.

mk