Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Staramy się o 300 mln zł dla Płocka

– Wykorzystujemy każdą okazję do pozyskania środków zewnętrznych, aby wspierać rozwój Płocka i realizować więcej ważnych dla mieszkańców projektów, dlatego aplikujemy do piątej edycji rządowego programu inwestycji strategicznych, która dotyczy rozwoju stref przemysłowych – poinformował prezydent Płocka Andrzej Nowakowski na dzisiejszym briefingu prasowym. – Staramy się o dofinansowanie w kwocie 296 mln zł na przygotowanie terenów inwestycyjnych w otoczeniu ul. Bartoszewskiego oraz przy tzw. nowej Przemysłowej.

Władze miasta planują zbudować infrastrukturę, która ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej w naszym mieście. – Chcemy zachęcić kolejnych przedsiębiorców do otwierania swoich biznesów w Płocku, oferując im uzbrojone tereny inwestycyjne – zastępca prezydenta ds. rozwoju i inwestycji Artur Zieliński wyjaśniał dobór dwóch przedsięwzięć, o których dofinansowanie wystąpił samorząd.

O środki na budowę przedłużenia ul. Przemysłowej wnioskujemy już po raz trzeci. Szacujemy, że budowa drogi wraz z potrzebną infrastrukturą – kanalizacją sanitarną, deszczową i oświetleniem – będzie kosztować 200 mln zł. To więcej niż w poprzednich wnioskach, ale rośnie inflacja i ceny materiałów budowlanych. Chcemy pozyskać 98% tej kwoty, czyli 196 mln zł. Połączenie obwodnicy z ul. Sierpecką udostępni ok. 100 ha terenów pod działalność przemysłową, fabryki i hale produkcyjne.

Drugi wniosek dotyczy rozbudowy sieci dróg w otoczeniu ul. Bartoszewskiego. Dzięki tej inwestycji, wartej 103 mln zł, otworzymy nowe tereny pod inwestycje. Planujemy wybudować wiadukt nad rondem w ul. Otolińskiej oraz wzmocnić drogi techniczne biegnące wzdłuż tego odcinka obwodnicy, aby mogły udźwignąć transport operujący do nowo powstających firm, magazynów itp. Część terenów przy ul. Bartoszewskiego znalazła już nabywców, powstaje tu centrum spedycyjne. Kolejne firmy interesują się inwestowaniem w tym miejscu i samorząd chce je zachęcić do inwestowania przygotowując tereny.

Oba wnioski zostały złożone 5 lipca, chociaż rząd dał mało czasu na ich przygotowanie. Nabór ogłosił zaledwie dwa tygodnie temu, 21 czerwca. – Liczymy, że tym razem mieszkańcy Płocka spotkają się z większą przychylnością przy podziale środków z budżetu państwa – dodał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Do tej pory płocki samorząd startował w trzech naborach do Polskiego Ładu (czwarta odsłona była dedykowana uzdrowiskom), starając się o dofinansowanie ośmiu inwestycji. W rozstrzygniętych dwóch konkursach otrzymał środki na trzy drogowe zadania: przebudowę ul. Łukasiewicza, ul. Kościuszki oraz ul. Batalionów Chłopskich. Na rozstrzygnięcie trzeciej edycji, adresowanej do gmin popegeerowskich, jeszcze czekamy.

mk

Poprzednia aktualność
«