Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Świętujemy 200 lat Muzeum Mazowieckiego

– Widzimy, jak od lat Muzeum Mazowieckie rozwija się i od lat nasza współpraca bardzo dobrze się układa – mówił na uroczystości 200-lecia placówki prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Choć Muzeum Mazowieckie powstało w 1821 roku to nieprzerwanie działało 120 lat. Długa przerwa nastąpiła po Postaniu Listopadowym, ale na początku XX wieku jego działalność reaktywował Aleksander Maciesza. Kolejną przerwę przyniosła okupacja hitlerowska. Placówka wznowiła działalność po jej zakończeniu. Szybko po jej zakończeniu…

Jednak rok 1821 uznawany za początek istnienia Muzeum. Oznacza to, że jest najstarszym muzeum publicznym w Polsce.

Swoje „urodziny” muzealnicy zorganizowali w piątek Teatrze Dramatycznym, który w całości wypełnił się zaproszonymi gośćmi. Spotkanie poprowadził znany dziennikarz i prezenter Artur Andrus. – Jest duże prawdopodobieństwo, że na sali nie ma nikogo, kto mógł być na otwarciu muzeum – żartował.

Na początek krótki koncert dał Waldemar Malicki, potem zebrani zobaczyli film o powstaniu i historii Muzeum i przyszedł czas na gratulacje.

Marszałek Mazowsza Adam Struzik, który jest organem prowadzącym placówkę, podkreślał, że samorząd województwa inwestuje w kulturę i wszystkie instytucje kultury rozkwitły.

– Chciałbym podziękować za rozwój placówki dyrektorowi Muzeum Leonardowi Sobierajowi i jego pracownikom – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Chciałbym też podziękować marszałkowi Mazowsza Adamowi Struzikowi za mecenat, dzięki niemu rozwój Muzeum Mazowieckiego był możliwy, a także za współpracę, która przynosi efekty w postaci np. Muzeum Żydów Mazowieckich – dodał.

Na koniec prezydent odznaczył dyrektora Leonarda Sobieraja medalem Laude Probus i w imieniu wszystkich płocczan podarował jego placówce obraz Stefana Filipkiewicza „Wnętrze” z pierwszej połowy XX wieku.

Jest to obraz olejny na tekturze, sygnowany przez autora.

Stefan Filipkiewicz był malarzem, grafikiem i młodopolskim pejzażystą. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, potem wykładał na tej uczelni. W czasie II wojny światowej brał udział w ruchu oporu i działalności konspiracyjnej. Aresztowany przez gestapo w 1944 roku, zgładzony został w obozie w Mauthausen.

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»