Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Tak było na Audioriver…

Za nami piętnasta edycja Audioriver. Podczas trzech dni na 11 scenach wystąpiło ponad 100 artystów muzyki elektronicznej, wśród nich m.in. The Blaze, Solomun, Sevdaliza i Bicep. Dopełnieniem muzycznej części były panele dyskusyjne z udziałem artystów, dziennikarzy, edukatorów oraz postaci ze świata kultury.

Na festiwalowych scenach królowały różne gatunki elektroniki. Ta artystyczna różnorodność przyciągnęła, jak co roku, tłum na płocką plażę i zapewniła mu świetną zabawę do rana. Fanom elektroniki nie straszny był deszcz, który w sobotę spadł z nieba nad Płockiem.

W piątek największe emocje wywołały występy na Main Stage. Można było tam usłyszeć koncerty m.in. takich gwiazd, jak WhoMadeWho, którzy niezmiennie zachwycili swoją energią i ogromnym entuzjazmem, The Blaze – powracających do Płocka z premierowym, świetnie przygotowanym multimedialnym live show, a także DJ-skiej ikony muzyki elektronicznej – Solomuna, grającego aż do świtu dla pełnej publiczności pod Main Stage. Fantastyczny klimat towarzyszył także występom na pozostałych scenach – ogromną publiczność zebrały występy Gorgon City, Wilkinsona czy Bena Böhmera.

Drugiego dnia, mimo niesprzyjającej pogody i momentami silnych opadów deszczu, festiwalowa publiczność nie zawiodła i wyposażona w kolorowe peleryny przeciwdeszczowe, tłumnie stawiła się przed scenę główną, na rewelacyjny koncert hipnotyzującej Sevdalizy. Artystka, poza kapitalnym solowym występem, zaskoczyła uczestników nieoczekiwanym duetem z raperem Quebonafide. Na występie BICEP również nie mogło zabraknąć wielkiej i oddanej publiczności, której deszczową aurę rekompensowały doznania muzyczne oraz technika na najwyższym poziomie. Po występach headlinerów, festiwalowicze wypełnili po brzegi wszystkie zadaszone sceny, aby tam oddać się w pełni muzyce do białego rana. Liczna publiczność zebrała się m.in. na secie DJ-a Fresha w Hybrid Tent, a także wszystkich występach na scenie Kosmos. Wypełniony po brzegi był również Circus Tent, gdzie na zakończenie nocnej części Audioriver wystąpili Âme i Dixon.

Tegoroczna edycja Audioriver to także kilka nowości – na terenie festiwalu powstała strefa edukacyjna, Audiohome: #JesteśwDomu, w której każdy uczestnik mógł uzyskać wsparcie psychologów, edukatorów oraz wolontariuszy, którzy byli w regularnym kontakcie z ochroną oraz służbami medycznymi. Powstała też nowa scena – Coulor Stage, która urzekając wyjątkowym designem i pozytywnym brzmieniem muzyki tanecznej od house po disco, z miejsca przyciągnęła tłumy i zyskała pozytywne opinie publiczności.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się strefa paneli dyskusyjnych, która od kilku lat jest merytorycznym i edukacyjnym uzupełnieniem głównego programu festiwalu. W sobotę na Starym Rynku, podczas otwartej dla wszystkich części, odbyło się pięć różnych dyskusji z udziałem artystów, dziennikarzy oraz postaci ze świata kultury i edukacji. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się temat „Odpowiedzialność społeczna w świecie kultury – obowiązek czy przekraczanie granic artystycznej twórczości?”, w którym wzięli udział Dorota Masłowska (pisarka), Xawery Żuławski (reżyser) oraz Iwona Skwarek (piosenkarka, tekściarka, producentka muzyczna i DJ’ka, połowa duetu Rebeka). Uczestnicy dyskusji rozmawiali o aktualnym miejscu artysty i o tym, dlaczego coraz częściej zabierają głos na tematy społeczne. Bardzo dużo emocji wzbudził także ostatni panel „Racjonalna polityka narkotykowa – metody i konsekwencje społeczne”, w którym uczestniczyli: Jerzy Afanasjew (aktywista i edukator, który zajmował się problematyką substancji psychoaktywnych m.in. w Społecznej Inicjatywie Narkopolityki) i Weronika Lewicka (psychoterapeutka, specjalistka terapii uzależnień i seksuolożka współpracująca m.in. z Fundacją Edukacji Społecznej). Podczas rozmowy można było się dowiedzieć jak wygląda profilaktyka, edukacja i redukcja szkód z zakresu substancji psychoaktywnych, do których również należy alkohol czy tytoń. Warto dodać, że Audioriver, to pierwszy komercyjny festiwal, który zorganizował akcję edukacyjną w tym zakresie.

Zwieńczeniem festiwalu było Sun/Day, czyli trzeci dzień Audioriver, odbywający się w parku przy tzw. schodach Broniewskiego. Pomimo niepogody urzekał liczbą dekoracji, kolorów i instalacji artystycznych, wykonanych z materiałów naturalnych. Podczas festiwalowej niedzieli nie zabrakło również świetnej muzyki. Najwięcej osób pojawiło się na ostatnich występach tego wieczoru – na Park Stage. Niesamowicie taneczny i energetyczny set zaprezentował Mall Grab, a na kultowych schodach w parku jak zwykle zachwycił przyjaciel festiwalu i jedna z gwiazd międzynarodowej sceny, Damian Lazarus. Kapitalnym zwieńczeniem całego Audioriver było również wspólne świętowanie 15. urodzin festiwalu przez organizatorów i publiczność.

Więcej na www.audioriver.pl

mk

Wszystkie zdjęcia UM Płocka: Michał Kmiecik, Tomasz Grudzień, Szymon Łabiński, Przemysław Sztupecki, Zbigniew Nowak