Poprzednia wersja strony Plock.eu

Trybuny nowego stadionu rosną i rosną

– Chcemy, by jeszcze w tym roku kibice mogli cieszyć się pierwszymi nowymi trybunami, nowego stadionu i przeżywać na nich sportowe emocje – mówił na środowej konferencji prasowej, poświęconej m.in. budowie stadionu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Modernizacja stadionu miejskiego przy ul. Łukasiewicza trwa. – Za nami już 18 miesięcy ciężkiej pracy przy tej inwestycji – podkreślał Andrzej Nowakowski. – Z dnia na dzień coraz bardziej widać efekty tego wysiłku.

Inwestycja podzielona została na dwa etapy po to, by można było zachować ciągłość używania stadionu i możliwość rozgrywania spotkań z kibicami. W pierwszym etapie powstaną dwie nowe trybuny od Wschodu i Północy. Stara wschodnia trybuna została rozebrana, podobnie jak obiekty po północnej stronie. W ich miejscu wyrosły żelbetonowe konstrukcje nowych trybun i zaczął się montaż konstrukcji ich zadaszenia. To ostatnie zostało już w przypadku obiektu wschodniego wykonane w 90 proc.

– Muszę podkreślić dobrą współpracę z wykonawcą – dodawał obecny na konferencji prasowej wiceprezydent ds. rozwoju i inwestycji Artur Zieliński. – Inwestycja jest realizowana sprawnie i zgodnie z harmonogramem. Wykonawca czeka teraz na dostawę krzesełek oraz pokrycia dachowego. I następnie zacznie prace przy wykonaniu ciągów pieszych, placów i parkingów po wschodniej oraz północnej stronie stadionu.

Środowa konferencja prasowa. Od lewej siedzą: trener zespołu Wisły Maciej Bartoszek, prezes Wisły Tomasz Marzec, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i jego zastępca Artur Zieliński

– W etapie tym musi powstać jeszcze tymczasowe miasteczko kontenerowe, a w nim znajdą się m.in. pomieszczenia dla zawodników pierwszej drużyny i gości, pomieszczenia dla mediów wraz z salą konferencyjną, pokoje trenerów, sędziów – tłumaczył prezydent Andrzej Nowakowski. Obiekt ten posłuży do obsługi meczów w trakcie prac w drugim etapie.

W tym ostatnim zaś rozebrana zostanie część zachodnia i południowa obecnego stadionu, a następnie – w ich miejscu – wykonawca zbuduje nową trybunę zachodnią i południową wraz z zadaszeniem oraz czterokondygnacyjny budynek, w którym będą m.in. szatnie dla zawodników, pokoje dla widzów i gości VIP, pomieszczenia administracyjne, punkt pierwszej pomocy, punkty gastronomiczne, pomieszczenia dla dziennikarzy oraz służb odpowiadających za bezpieczeństwo. Na koniec przyjdzie czas na wykonanie infrastruktury technicznej oraz ciągów pieszych, placów i parkingów po zachodniej i południowej części stadionu.

Widać już konstrukcje trybun wschodniej i północnej

Umowa na modernizację stadionu została podpisana ze spółką Mirbud przez władze Płocka 29 listopada 2019 roku. Na zrealizowanie tego przedsięwzięcia – zaprojektowanie i zbudowanie – wykonawca dostał trzy lata. Wartość kontraktu wynosi 166,5 mln zł, z czego projekt kosztował 8,2 mln zł, prace budowlane pochłoną ponad 158 mln.

Nowy stadion będzie miał cztery zadaszone trybuny i dokładnie 15004 miejsca siedzące. Jego otoczenie zostanie zorganizowane w taki sposób, że ruch pieszych będzie odbywał się bezkolizyjnie, rozdzielając się na poszczególne sektory. Powstaną trzy bramy wjazdowe na boisko stadionu – dla przewietrzania i obsługi murawy oraz aby umożliwić organizację imprez plenerowych.

Na nowy miejski stadion przy ul. Łukasiewicza ratusz wydał dotychczas blisko 30 mln zł.