Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Tydzień doświadczania przyrody w Płocku

ZIELONY KOMPAS, czyli tydzień doświadczania przyrody w Płocku odbędzie się od 7 do 14 grudnia.

Będziemy poznawać, poszukiwać wspólnego języka z przyrodą oraz bliskich spotkań z tym co organiczne i na co dzień niedostrzegalne. Naszymi przewodnikami będą: Marcin Kostrzyński – leśny gawędziarz i filmowiec – autor wideobloga ,,Marcin z Lasu”, Michał Książek – poeta, podróżnik oraz rzecznik mchów i porostów, który zabierze nas na poszukiwanie PŁOCKiej RAFy KORALOWej. Do Płocka przyjadą również twórcy społecznej Mapy Drzew Łodzi oraz wybitni arboryści, którzy w teorii i w praktyce pokażą nam jak pielęgnować i chronić drzewa w mieście

Zapraszamy do „praktykowania” przyrody. Szczegóły na stronie POKiS.PL

Zielony Kompas to event realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Płocka, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

7 grudnia (środa)

 • godz. 11 – OPOWIEŚCI MARCINA Z LASU – pełne humoru przyrodnicze filmy i gawędy Marcina Kostrzyńskiego. Obowiązują zapisy pod nr tel. 24 366 43 52. 
  Miejsce: Miejsce: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, im. Themersonów (ul. Jakubowskiego 10)
  Marcin Kostrzyński vel. „Marcin z lasu” – autor filmów, obserwator przyrody. Z wykształcenia dziennikarz, leśnik, operator kamery. Autor kanału na YouTube ,,Marcin z Lasu” oraz wideobloga na Facebooku. Od 1994 roku pracował jako operator kamery oraz prowadzący programy o tematyce przyrodniczej dla nadawców telewizyjnych. Jest współautorem wielu filmów i cyklicznych audycji dla dzieci i młodzieży: Teleranek, Wkoło Natury, Król Zwierząt, Sówka, Leśne zwyczaje, Jedyneczka, Magazyn Przyrodniczy oraz dla widzów dorosłych: Animals, Arka Noego, Dzika Polska, Przyroda i ludzie.  Za filmy w cyklu Dzika Polska wraz z innymi twórcami otrzymał wiele wyróżnień i nagród.
 • godz. 17:30 – OPOWIEŚCI MARCINA Z LASU – pełne humoru przyrodnicze filmy i gawędy Marcina Kostrzyńskiego. Liczba miejsc ograniczona.
  Miejsce: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, im. Themersonów (ul. Jakubowskiego 10)

10  grudnia (sobota)

 • godz. 10 – 13 – PŁOCKA RAFA KORALOWA cz. 1 – ćwiczenia ze zdziwienia z Michałem Książkiem – poetą, reportażystą, podróżnikiem, kulturoznawcą, inżynierem leśnikiem oraz rzecznikiem mchów i porostów. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy, e-mail: kinozarogiem@pokis.pl.
  Miejsce: Jar Brzeźnicy
  Z Michałem Książkiem – poetą, inżynierem leśnikiem oraz rzecznikiem mchów i porostów – wybierzemy się na spacer po Jarze Brzeźnicy w poszukiwaniu Płockiej Rafy Koralowej. Zapraszamy na fascynujące ćwiczenia ze zdziwienia, które wywołuje bliskie, mikrofilskie obcowanie z przyrodą, z życiem w jego różnych formach. Będziemy mogli przyjrzeć się wszystkiemu nad czym normalnie przechodzimy obojętni. Ze względu na intensywność doświadczeń i potrzebę skupienia, musimy ograniczyć liczbę uczestników. Obowiązują zapisy, które zbieramy do dn. 8 grudnia 2022, pod adresem: kinozarogiem@pokis.pl 
 • godz. 15 – PŁOCKA RAFA KORALOWA cz. 2 – językowa wizja świata, spotkanie i rozmowa z Michałem Książkiem – poetą, reportażystą, podróżnikiem, kulturoznawcą, inżynierem leśnikiem oraz rzecznikiem mchów i porostów.
  Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8)
  „Warto chronić krajobraz także z tego powodu, że bywa kulturotwórczy, kryją się w  nim inspiracje. Kultura nie jest w sprzeczności z przyrodą i naturą, raczej stanowi z nią pewną całość” – twierdzi M. Książek. Zapraszamy na druga część wydarzenia, w której zajmiemy się relacjami między językiem a rzeczywistością. Sposób ujmowania świata, tzn. wyróżnianie obiektów i wiązanie z nimi zespołu cech, wyobrażeń i przekonań, wyrażonych w języku tworzy nasz „własny” językowy obraz świata. Michał Książek zaprasza do rozmowy na temat słów i ich znaczeń w kontekście naszych relacji z przyrodą.
 • godz. 18 – ZIELONE OPOWIEŚCI – rozmowa o stanie i rozwoju zieleni w Płocku (szczegóły wkrótce na pokis.pl).
  Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8)

11  grudnia (niedziela)

 • godz. 10 –  Zielony narzędziownik: Drzewa są skarbem – spotkanie z przedstawicielami inicjatywy Mapa Drzew Łodzi – przykłady dobrych praktyk.
  Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8)
  Mapa Drzew Łodzi to projekt, który powstał w głowach łódzkich społeczników. Powstał z myślą o zebraniu informacji o wszystkich drzewach, które rosną na terenie miasta. Przez niespełna pół roku udało się zinwentaryzować już ponad 11 tysięcy obiektów. Spisywaniem drzew może się zająć każdy – przez aplikację na stronie internetowej. Jak do tego doszło, jak przebiegał proces tworzenia mapy opowie Małgorzata Godlewska – autorka Zielnika Łódzkiego oraz Szymon Iwanowski z grupy Społeczni Opiekunowie Drzew. Zapraszamy na spotkanie, które może stać się inspiracją dla bliźniaczego projektu w Płocku.
 • godz. 12 –  Zielony narzędziownik: PO PIERWSZE NIE SZKODZIĆ – wykład i rozmowa z Jaremą Andrzejem Rabińskim nt. norm prawnych dotyczących ochrony drzew niezapisanych w ustawie o ochronie przyrody.
  Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8)
  Jarema Andrzej Rabiński – jest rzeczoznawcą, biegłym sądowym, członkiem Federacji Arborystów Polskich. Planowany jest też pokaz arborystyczny prowadzonym przez członka FAP.
 • godz. 16 –  ZIELONY FILM – pokaz filmu „Nature is My Homeland?” (Polska 2022, 54 min.) – reż. Marek Gajczak.
  Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8)
  Esej filmowy o nieoczywistych związkach człowieka z naturą i jej współczesnym pojmowaniu. Zaskakująco świeże spojrzenie na kwestie ekologii. Bohaterami filmu są ludzie na bardzo różnych poziomach związani z naturą – naukowcy, artyści, entuzjaści. Z zupełnie nowej perspektywy ukazują oni tematykę związków człowieka z naturą. Które z gatunków najlepiej przystosowały się do życia w miastach? Dlaczego filmy przyrodnicze ukazują nieprawdziwy obraz przyrody? Czego możemy się nauczyć od roślin i zwierząt, które potrafią się przystosować do życia wśród śmieci?

14 grudnia (środa)

 • godz. 18 – ABORYGENI – rdzenni Australijczycy – spektakl multimedialny w wykonaniu kwartetu CZERWIE i Piotra Damasiewicza.
  Miejsce: sala widowiskowa POKiS (ul. Jakubowskiego 10)
  Kwartet CZERWIE – rodem z Beskidu Małego, to jeden z najlepszych polskich bandów grających muzykę do filmów niemych na żywo. Proponują alternatywne dźwięki z pogranicza jazzu, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Skomponowali muzykę i zagrali do wielu projektów teatralno-filmowo-plastycznych, m.in. spektaklu „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” St. Wyspiańskiego (w reż. Piotra Cieplaka, Teatr Powszechny, Warszawa 2007).
  Piotr Damasiewicz – kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator i podróżnik.
  Australijska kultura Aborygenów odwraca do góry nogami nasze zachodnie pojęcie własności ziemi. Dla Aborygenów to ziemia jest właścicielem jednostki. Co więcej, niektóre części krajobrazu wywierają metafizyczny magnetyzm, wciągają człowieka, nawet z dużej odległości.  Aborygeni czują się integralną częścią natury, a nie jak większość białych – kimś lepszym od zwierzęcia, rośliny czy skały. Zapraszamy na ostatnią podróż z ZIELONYM KOMPASEM, wypełnioną dźwiękami, opowieściami i obrazami.