Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Na Mazowszu realizowany jest Program profilaktyki raka szyjki macicy adresowany do kobiet w wieku od 25 do 64 lat. Badanie cytologiczne w ramach programu można wykonać w każdym gabinecie ginekologiczno-położniczym mającym kontrakt z NFZ oraz w gabinecie położnej POZ posiadającej uprawnienia do pobierania rozmazów cytologicznych w ramach umowy z NFZ. Do ginekologa i położnej POZ nie jest wymagane skierowanie.
W ubiegłym roku z badań w ramach Programu profilaktyki szyjki macicy skorzystało ponad 41 tys. mieszkanek Mazowsza. Do badań w tzw. etapie diagnostyki pogłębionej skierowano 599 z nich. Na terenie województwa mazowieckiego badania w ramach etapu podstawowego można wykonać w 500 miejscach udzielania świadczeń, w ramach etapu diagnostycznego – 13, a etap pogłębionej diagnostyki dostępny jest u 18 świadczeniodawców.
Wykaz placówek biorących udział w programie znajduje się tu:
Wykaz placówek realizujących etap podstawowy w programie profilaktyki raka szyjki macicy (Aktualizacja 19.07.2022 r.)
Wykaz placówek realizujących etap diagnostyczny w programie profilaktyki raka szyjki macicy (Aktualizacja 9.05.2023 r.)
Wykaz placówek realizujących etap pogłębionej diagnostyki w programie profilaktycznym raka szyjki macicy (Aktualizacja 2.01.2025 r.)
Warto przypomnieć, że od 1 września ub.r. w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) można bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dziecko, które skończyło 9 lat, a nie skończyło 14 lat. Eksperci podkreślają, że szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna, a w krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet o 90 proc. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70 proc. ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
- Rak szyjki macicy (RSM) jest czwartym najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (ok. 660 tys. nowych przypadków i ok. 350 tys. zgonów w 2022 r.).
- Najwyższa zapadalność i śmiertelność z powodu RSM występują w krajach o niskich i średnich dochodach, co odzwierciedla nierówności spowodowane brakiem dostępu do szczepień przeciwko HPV, badań przesiewowych i leczenia.
- Rak szyjki macicy jest spowodowany przewlekłą infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
- Szczepienie przeciwko HPV, badania przesiewowe i leczenie zmian przedrakowych to skuteczne sposoby zapobiegania RSM.
- RSM można wyleczyć, jeśli zostanie zdiagnozowany na wczesnym etapie.
op. K. Kozłowski, źródło NFZ Mazowsze
« Daria Dolna mistrzynią Polski na ergometrze
Pożyczki inwestycyjne dla przedsiębiorców »