Uczcimy 101. rocznicę obrony Płocka

18 i 19 sierpnia 1920 roku zapisały się w historii Płocka. Mieszkańcy miasta razem z żołnierzami stawili bohaterski opór nacierającym wojskom bolszewickim. Od kilku lat bardzo uroczyście obchodzimy kolejne rocznice tych wydarzeń. Zapraszamy do udziału w tegorocznych obchodach!
We wtorkowy wieczór harcerze tradycyjnie spotkają się przy Bratniej Mogile, gdzie spoczywają prochy obrońców. Capstrzyk poświęcony jest pamięci poległych żołnierzy oraz cywilów.
W środę 18 sierpnia odbędą się oficjalne obchody 101. rocznicy obrony miasta. Rozpoczną się o 10:00 na cmentarzu garnizonowym przy ul. Norbertańskiej. Później, ok. godz. 11:00, zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa przy „świadku” walk z 1920 roku. Na ścianie budynku przy ul. 1 Maja 9 widać ślady po kulach i odłamkach – w tym miejscu w sierpniu 1920 roku ustawiona była barykada.
Po południu zapraszamy na „Piknik z Piłsudskim”. Spotykamy się pod wieżowcem przy ul. Gierzyńskiego 15, którego ścianę zdobi mural z wizerunkiem marszałka Piłsudskiego. W programie tej rodzinnej imprezy znajdziemy wspólne śpiewanie z zespołem „Dzieci Płocka” oraz chórem Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Z tej okazji przygotowano specjalny śpiewnik z piosenkami legionowymi partyzanckimi. Będzie też można samodzielnie zrobić okolicznościową torbę. Ponadto w programie dużo atrakcji dla dzieci: malowanie buziek, mega gry, bańki mydlane i bezpłatny popcorn.
Program
17 sierpnia 2021 roku
20:00 – capstrzyk harcerski przy Bratniej Mogile, ul. Targowa
18 sierpnia 2021 roku – 101. rocznica Obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 roku
10:00 – uroczystości na cmentarzu garnizonowym, ul. Norbertańska 25
ok. 11:00 – po zakończeniu uroczystości na cmentarzu – spotkanie przy „świadku” walk z 1920 r., ul. 1 Maja 9
18:30 – Piknik z Piłsudskim – ul. Gierzyńskiego 15 – rodzinny piknik z wieloma atrakcjami
mk
« Weekend z polskim folklorem – zapraszamy na Vistula Folk Festival
W trosce o siebie i innych. 22 i 29 sierpnia szczepienia przeciw COVID-19 w ratuszu »