Rezerwacja wizyty

Ulice sprzątamy na mokro

Od kwietnia specjalistyczne, ekologiczne samochody czyszczą płockie ulice na mokro. Tak będzie do końca października.

Sprzątanie jezdni jest zarówno kwestią estetyki miasta, jak i bezpieczeństwa kierowców, bo zalegające na ulicach kurz i inne zanieczyszczenia mogą stanowić zagrożenie. Szczególne znaczenie ma to jesienią, gdy opadające na jezdnię mokre liście mogą stwarzać ryzyko poślizgu. To także ważne dla zdrowia i komfortu życia mieszkańców. Zamiatanie z użyciem wody poprawia jakość powietrza. Znacząco redukuje zanieczyszczenia pod względem ich ilości i składu fizykochemicznego. Zmniejsza się stężenie pyłów PM 10. A czyste miasto to również bardziej przyjazna przestrzeń do życia.

Do sprzątania ulic na mokro wykorzystujemy sprzęt najnowszej generacji. Jest wyposażony w specjalne filtry i system usuwający zanieczyszczania z zamiatanych i zmywanych ulic. Prace odbywają się nocami, aby ograniczyć uciążliwości dla uczestników ruchu drogowego.

Działaniem objęte jest łącznie ok. 161 km ulic miesięcznie na 12 trasach w obszarze zabudowanym. Łącznie przez siedem miesięcy (kwiecień – październik) oczyścimy ponad tysiąc kilometrów płockich ulic.

Całkowity koszt zadania wynosi 351 655,83 zł. Znaczną część tej kwoty – 200 000 zł – pozyskaliśmy z Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza”. Z budżetu miasta dołożyliśmy 151.655,83 zł.

Zadanie pn. „Mazowsze dla czystego powietrza 2023” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

EJ

Poprzednia aktualność
«