Rezerwacja wizyty

Uroczystości patriotyczne – zapraszamy

Zapraszamy do udziału w uroczystościach patriotycznych w Płocku z okazji zakończenia II wojny światowej oraz rocznicy stracenia gen. Zygmunta Padlewskiego, jednego z przywódców Powstania Styczniowego 1863 r.

Obchody 77.  rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie odbędą się w Płocku, w niedzielę 8 maja 2022 roku.

Kwiaty i wieńce w celu uczczenia pamięci ofiar cywilnych i żołnierzy zostaną złożone przez przedstawicieli Miasta Płocka:

  • godz. 9.30 – pod tablicą pamiątkową przy kościele św. Stanisława Kostki w Płocku wraz z przedstawicielami Szkoły Podstawowej nr 6 im. Druha Wacława Milke
  • godz. 10 przy Płycie Nieznanego Żołnierza wraz z przedstawicielami Szkoły Podstawowej nr 1 im. Braci Jeziorowskich

Przypominamy, że II wojna światowa w Europie zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy w nocy z 8 na 9 maja 1945 r. w gmachu szkoły saperów w berlińskiej dzielnicy Karlshorst.  Dokument o bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, równocześnie kończący działania wojenne na terenie Europy, podpisali – ze strony niemieckiej szef Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu feldmarszałek Wilhelm Keitel, dowódca Kriegsmarine adm. Hans-Georg von Friedeburg oraz przedstawiciel Luftwaffe gen. płk Hans-Jurgen Strumpf, natomiast w imieniu aliantów zachodnich i ZSRR kapitulację Niemiec przyjęli: reprezentant Najwyższego Dowództwa Alianckich Sił Ekspedycyjnych, brytyjski marszałek lotnictwa Artur William Tedder i marszałek Georgij Żukowi. Podpisy złożyli również: amerykański generał lotnictwa Carl Spaatz i francuski generał Jean de Lattre de Tassigny. Ponieważ ostatni podpis na akcie kapitulacji został złożony 15 minut po północy 9 maja 1945 r., to właśnie różnice czasowe sprawiły, że dwa dni – 8 i 9 maja – są obecnie celebrowane jako data zakończenia II wojny światowej na kontynencie europejskim. Kraje Europy zachodniej przyjmują datę 8 maja, natomiast Rosja dzień 9 maja. Formalnie działania zbrojne w Europie ustały, zgodnie z ustaleniami z Reims o godzinie 23.01 dnia 8 maja 1945 r. Ostatecznie II wojna światowa zakończyła się 2 września 1945 r. aktem bezwarunkowej kapitulacji Cesarstwa Japonii. Był to dokument oficjalnie kończący działania wojenne na Pacyfiku.

W niedzielę 15 maja będziemy obchodzić 159. rocznicę stracenia generała Zygmunta Padlewskiego. Uroczystości patriotyczne odbędą się o godz. 10 pod krzyżem upamiętniającym miejsce egzekucji Naczelnika powstania (al. Piłsudskiego 2B, dojście od al. Piłsudskiego 4). Przedstawiciele Miasta Płocka wraz z przedstawicielami Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego złożą kwiaty i wieńce oraz uczczą pamięć gen. Zygmunta Padlewskiego.

Przypominamy, generał Zygmunt Padlewski (1836-1863) był Naczelnikiem powstania styczniowego w województwie płockim. Urodził się w Czerniawce Małej na Ukrainie. Otrzymał staranne wykształcenie wojskowe w korpusie kadetów i Akademii Artyleryjskiej w Petersburgu. Służył w gwardii carskiej. Nawiązał kontakty z Kołem Oficerów Polaków, którzy przygotowywali powstanie w Królestwie Polskim. We Włoszech był wykładowcą w Polskiej Szkole Wojskowej. Po powrocie do Warszawy został naczelnikiem miasta, a po wybuchu powstania w styczniu 1863 r. wojennym naczelnikiem województwa mazowieckiego. Stoczył wiele bitew na terenie guberni płockiej. Po bitwie pod Ciechanowem otrzymał patent generalski. Aresztowany przez wojska carskie na ziemi dobrzyńskiej między Borzyminem a Studzianką, został przewieziony do Płocka. Tu stanął przed carskim sądem i otrzymał wyrok śmierci. Został rozstrzelany w Płocku na ówczesnym placu ćwiczeń wojska rosyjskiego za rogatkami płońskimi.

Zapraszamy do udziału w majowych uroczystościach patriotycznych 8 maja i 15 maja.

K. Kozłowski

 

 

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»