Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Uwolnijmy Wisłę od plastikowych odpadów

Wiślana Odyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna, w ramach której wolontariusze sprzątają rzekę i jej brzegi z plastikowych odpadów. 11 czerwca kolejna runda walki ze śmieciami ruszy z Warszawy w kierunku Płocka.

Wolontariusze poruszają się w różny sposób – maszerują, jadą na rowerach i płyną kajakami. Zaczęli od źródeł w Baraniej Górze i kierują się do ujścia rzeki w Gdańsku. Licząca 1,2 tys. km trasa została podzielona na 10 etapów. W jeden wybrany weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa, podróżnika i pomysłodawcy akcji Dominika Dobrowolskiego, pokonuje każdorazowo odcinek 100-150 km.

Szósta odsłona Wiślanej Odysei zacznie się od spotkania – z mediami i mieszkańcami – w sobotę 11 czerwca o godz. 10:00 przy wystawie „Plastikowa Odyseja” na bulwarze Jana Karskiego po północnej stronie Mostu Śląsko-Dąbrowskiego w Warszawie. Wystawa ta prezentuje artystyczne zdjęcia śmieci zebranych na bałtyckich plażach i górskich szlakach podczas Bałtyckiej Odysei w 2020 roku i Górskiej Odysei w 2021 roku.

Podczas spotkania z mediami i mieszkańcami Dominik Dobrowolski (tel. 697-092-978, dominik@cykling-recykling.eu) opowie o akcji i o samej Wiśle. Następnie zespół Wiślanej Odysei ruszy na około dwie godziny sprzątać brzegi rzeki. A następnie skieruje się do Płocka.

Uwolnijmy Królową Polskich Rzek od śmieciorów – apeluje Dominik Dobrowolski Zapraszamy również do udziału w konkursie plastycznym dla dzieci. Czekamy na rysunki albo malunki Wisły lub transparentów promujących czyste rzeki. Wszyscy autorzy prac otrzymają słodkie upominki – dodaje.

Wiślana Odyseja jest już trzecią dużą akcją z cyklu ekologicznych przedsięwzięć organizowanych w ramach kampanii Mniej Plastiku. W 2020 r. odbyła się Bałtycka Odyseja, czyli sprzątanie plaż wzdłuż całego polskiego wybrzeża. Rok później w ramach Górskiej Odysei wolontariusze sprzątali szlaki turystyczne wzdłuż południowej granicy Polski.

Wszystkie akcje łączy potrzeba zwracania uwagi na nadmiar plastikowych odpadów w środowisku, a szczególnie w wodzie.

Dodatkowe informacje: Dominik Dobrowolski, tel. 697-092-978, dominik@cycling-recycling.eu

Więcej również na www.mniejplastiku.pl oraz na facebook.com/WislanaOdyseja.

H. Woźniak