VII Sesja Rady Miasta Płocka

W czwartek 28 listopada odbyła się VII Sesja Rady Miasta. Wśród tematyki poruszanej w czasie obrad były m. in. Analiza realizacji i perspektyw inwestycji strategicznych miasta Płocka oraz obywatelski projekt uchwały dotyczący eksponowania flag w Płocku.
Obrady rozpoczęły się od uhonorowania Marii Goździkowskiej z okazji jubileuszu 50-lecia pracy zawodowej. W Miejskim Zarządzie Dróg w Płocku pracuje nieprzerwanie od 1999 r., obecnie na stanowisku zastępcy dyrektora ds. inwestycji i infrastruktury technicznej. Podziękowania z okazji wieloletniej pracy na rzecz mieszkańców Płocka złożyli prezydent Andrzej Nowakowski oraz zastępca ds. inwestycji i rozwoju Artur Zieliński. – Zmieniali się wiceprezydenci, zmieniali się dyrektorzy, a w MZD był ktoś, kto dbał by wszystkie sprawy szły zgodnie z prawem i w interesie mieszkańców. Ta skromną i niezwykle profesjonalną osobą jest pani Maria Goździkowska – mówił prezydent Andrzej Nowakowski.
Następnie w uznaniu działalności płockiego samorządu na rzecz honorowego krwiodawstwa, a także za wspieranie humanitarnych zadań PCK płocki oddział tej organizacji wyróżnił prezydenta Andrzeja Nowakowskiego statuetką „Przyjaciel PCK”. Statuetkę wręczyły: prezes Ewa Domosławska i dyrektor Monika Ulicka.
Radni przyjęli w pierwszej części obrad dokumenty: Informację o zgłoszonych roszczeniach odszkodowawczych i wydanych decyzjach związanych z uchwaleniem lub zmianą miejscowych planów przestrzennych za lata 2022-2023 oraz Analizę realizacji i perspektyw inwestycji strategicznych miasta Płocka. O tym ważnym dla rozwoju Płocka dokumencie mówił prezydent Andrzej Nowakowski, który przypomniał m.in. o budowie stadionu Wisły Płock, aquaparku – strategicznych inwestycjach, które zostały już zrealizowane.
Przedstawiając dokument dotyczący strategicznych inwestycji, w którym jest mowa m.in. także o rozbudowie ul. Wyszogrodzkiej, budowie II etapu ul. Przemysłowej (obwodnicy północno-zachodniej Płocka), budowie kładki pieszo-rowerowej na Moście Legionów Piłsudskiego, kolejnych drogach rowerowych spinających w sieć miejską już istniejącą infrastrukturę dla rowerzystów, czy wprowadzeniu do taboru KM Płock autobusów wodorowych, prezydent mówił również o innych kluczowych inwestycjach planowanych w Płocku. To m.in. budowa sali koncertowej wraz z zagospodarowaniem Nowego Rynku. Prezydent Nowakowski poinformował, że samorząd ma już pozwolenie na budowę dla tej inwestycji i zarezerwowane na nią pieniądze w budżecie miasta. Jednak te środki są niewystarczające, dlatego władze miasta starają się o pozyskanie funduszy zewnętrznych. Prezydent przedstawił informację o swoich spotkaniach z ministrem finansów, wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego oraz marszałkiem województwa mazowieckiego na temat możliwości wsparcia inwestycji środkami z budżetu państwa czy województwa mazowieckiego.
Prezydent mówił również o planach związanych z dalszym rozdziałem kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową, która będzie realizowana przez Wodociągi Płockie w najbliższych latach. Andrzej Nowakowski zaprosił mieszkańców na konsultacje z GDDKiA dotyczące przebiegu drogi ekspresowej S10 i najnowszego, 4 wariantu przebiegu trasy w pobliżu Płocka, które odbędą się już 10 grudnia w Orlen Arenie.
Podczas VII sesji radni zajęli się obywatelskim projektem uchwały. Wnioskodawcy zawarli w niej dwa postulaty. Jeden w sprawie zobowiązania Prezydenta Płocka do usunięcia flagi Ukrainy z balkonu ratusza oraz masztu na Starym Rynku i drugi dotyczący wywieszenia flag Polski na budynkach lub przed budynkami urzędowymi i placówkami edukacyjnymi prowadzonymi przez miasto Płock. Wydaje się, że takie zestawienie tych dwóch postulatów w jednym projekcie uchwały nie było dobrym pomysłem. Wszyscy są bowiem zgodni co do słuszności eksponowania polskich flag, co już wcześniej postulował radny Łukasz Chrobot w złożonej interpelacji, na którą otrzymał satysfakcjonującą odpowiedź. Jednak odrzucenie pomysłu usunięcia barw Ukrainy z przestrzeni publicznej Płocka, powodowało konieczność głosowania przeciwko całemu projektowi uchwały, także ekspozycji barw Rzeczypospolitej. I właśnie ten temat zdominował dyskusję podczas obrad. Wnioskodawca argumentował usunięcie z przestrzeni publicznej flag Ukrainy ze względu na długi, ponad 2,5-letni okres ich eksponowania, co według niego nie jest już symbolem lecz stało się stałym elementem ekspozycji w przestrzeni publicznej obcych barw narodowych.
Większość radnych reprezentujących wszystkie kluby w Radzie Miasta Płocka, podobnie jak prezydent Płocka, była przeciwnych usunięciu flag Ukrainy z ratusza i Starego Rynku. Radny Tomasz Kominek i Adrian Brudnicki, przewodniczący Nowej Lewicy (któremu radni na jego wniosek udzielili głosu) podkreślili tragedię i grozę wojny, która rozgrywa się u naszych sąsiadów. Prezydent Nowakowski podkreślił rolę wsparcia, zarówno materialnego, jak i symbolicznego dla zaatakowanego państwa. – Solidarność to słowo klucz. Ta ukraińska flaga to właśnie solidarność z tymi, którzy zostali napadnięci, którzy dziś bronią swojej ojczyzny i z tymi, którzy już w pierwszych dniach wojny przyjechali do Płocka, będąc ofiarami tego konfliktu zbrojnego. Od początku wojny także w ramach naszej solidarności wysyłamy transporty humanitarne do Ukrainy, a wkrótce po raz dziewiąty zostaną dostarczone paczki z artykułami żywnościowymi w ramach akcji „Paka dla Rodaka” do Polaków mieszkających w Ukrainie – mówił Andrzej Nowakowski. Prezydent Płocka odniósł się także do postulatu ekspozycji polskich flag. – Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy postawili maszty i wywiesili polskie flagi przy wszystkich płockich przedszkolach i szkołach, nigdy nie było negatywnego komentarza w tej sprawie. Rok temu wspólnie z Mennica Polską i radnym Łukaszem Chrobotem taki maszt ustawiliśmy na terenie Przedszkola Miejskiego nr 14, co było także okazją do przepięknej patriotycznej uroczystości dla przedszkolaków. W mojej ocenie zestawienie przez wnioskodawców w jednej uchwale tych dwóch postulatów to manipulacja, której uległy osoby podpisujące się pod projektem uchwały – argumentował prezydent. Głos w dyskusji zabrał także m. in. Tomasz Korga z klubu radnych PiS. – Jako ojciec polskiego żołnierza, który walczył tysiące kilometrów od domu nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że my zdejmiemy teraz tę ukraińską flagę. Oni tam, w Ukrainie, setki kilometrów od nas, w okopach bronią, mówiąc patetycznie, swojej flagi i ojczyzny, ale także pośrednio bronią nas. Daje się dobro i za dobro nie wymaga się podziękowania, bo się je daje z serca i tak je daliśmy. Dlatego będę przeciwny zdjęciu flagi Ukrainy – zadeklarował. Ostatecznie wynikiem: 15 głosów przeciw, 7 za i 3 wstrzymujące się radni odrzucili projekt kontrowersyjnej uchwały.
Podczas sesji radni dokonali zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy-Miasto Płock na lata 2024-2050 oraz wprowadzili korekty do Budżetu Miasta Płocka na rok 2024, jednogłośnie zdecydowali o zarządzeniu wyborów uzupełniających do Rady Mieszkańców Osiedla „Skarpa”. Ustalili wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi na terenie miasta Płocka i przechowywanie go na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia pojazdu, a następnie odstąpienia od jego usunięcia na 2025 rok. Przyjęto także Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy-Miasto Płock w latach 2025-2029 oraz samorządowy programu dla Miasta Płocka „Osoba z niepełnosprawnością w społeczności lokalnej”.
Radni zdecydowali o stawkach taryfowych oraz ustalili maksymalne ceny obowiązujące przy przewozie osób i bagażu taksówkami w Płocku, dodatkowych oznaczeń taksówek na terenie miasta i przepisów porządkowych dla przewozu osób i bagażu taksówkami na terenie miasta Płocka.
Marcelina Rościszewska – zasłużona płocczanka – została patronką alei spacerowej na nadwiślańskim wzgórzu, między Placem Książęcym a schodami przy ul. Okrzei.
Wyniki głosowań, wszystkie dokumenty z VII Sesji Rady Miasta Płocka oraz uchwały są dostępne w portalu e-Sesja oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Zapis transmisji sesji dostępny jest tu.
K. Kozłowski
« Płocki Raport Drogowy – piątek 29 listopada
Płocki Raport Drogowy – poniedziałek 2 grudnia »