W Płocku będą studia na kierunku lekarskim

– Uruchomienie kierunku lekarskiego jest wyjątkową chwilą w historii Mazowieckiej Uczelni Publicznej – przyszłej Akademii Mazowieckiej. Jest również przełomowym momentem w historii Płocka – mówił na piątkowej konferencji prasowej na terenie tej uczelni prezydent miasta Andrzej Nowakowski.
Dziennikarzy na spotkanie – właśnie z okazji ministerialnej zgody na uruchomienie kierunku lekarskiego – zaprosiła Mazowiecka Uczelnia Publiczna.
– Jest to dla nas bardzo radosna chwila – powitał wszystkich rektor szkoły profesor Maciej Słodki. – Od wielu lat mówiliśmy o potrzebie uruchomienia tego kierunku. Propozycja budziła wiele emocji i kontrowersji, cieszymy się więc z pozytywnej decyzji.
Wniosek o zgodę na uruchomienie tego kierunku Mazowiecka złożyła pod koniec kwietnia (jak podkreślał rektor – przygotowała go własnymi siłami). W lipcu uzyskał on pozytywną opinię Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz ministra zdrowia. Opierając się na nich minister nauki i edukacji zezwolił na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim. – Spełniamy wszystkie kryteria, by uczyć na tym kierunku – podkreślał prof. Maciej Słodki.

Wizja budynku, w którym będzie się mieścić kierunek Lekarski Akademii Mazowieckiej (mat. Mazowieckiej Uczelni Publicznej)
W informacji prasowej szkoły czytamy m.in.: „Projekt utworzenia kierunku lekarskiego w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku jest odpowiedzią na ważną potrzebę społeczną zwiększenia dostępności usług lekarskich dla mieszkańców Płocka, Mazowsza i Polski.
Aktualna sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a w szczególności pandemia SARS CoV-2, uwidoczniła narastające niedobory kadrowe w grupie zawodowej lekarzy w polskich podmiotach leczniczych. W Polsce występuje jeden z najniższych (2,4) w Unii Europejskiej (3,6) wskaźników zatrudnienia lekarzy”.
– Mamy deficyt, jeśli chodzi o kadrę lekarską. Dlatego zgoda na kierunek lekarski jest wielką chwilą nie tylko dla Płocka, ale również dla całej lokalnej społeczności oraz dla tej części Mazowsza – komentował wydarzenie marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. – Mamy bowiem w regionie kilka szpitali, które potrzebują zasilenia w dobrą kadrę medyczną – dodawał.
Marszałek podkreślił, że wszystkie samorządy – płocki i mazowiecki – ale także powiatowe, poparły pomysł utworzenia kierunku lekarskiego. I przypomniał, że to decyzją sejmiku mazowieckiego powstały państwowe szkoły zawodowe w miastach, które oczekiwały na rekompensatę za utratę statusu miasta wojewódzkiego. W dwóch udało się im działać i rozwijać: w Ciechanowie i w Płocku.
– Deklaruję, że samorząd województwa udzieli wszelkiego, możliwego wsparcia. Deklaruję również współpracę z uczelnią naszego szpitala wojewódzkiego – powiedział Adam Struzik.

Profesor Maciej Słodki i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski
Współpracę z kolei szpitala miejskiego z uczelnią zadeklarował również prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Uruchomienie kierunku lekarskiego to wielka chwila dla uczelni, dla Akademii Mazowieckiej, a także ważny moment w historii Płocka – mówił prezydent miasta Andrzej Nowakowski. – Rektorowi i zespołowi uczelni dziękuję za tę determinację i energię, które pozwoliły osiągnąć to, co wydawałoby się nieosiągalne. Nie raz wspieraliśmy uczelnię i deklaruję, że nadal będziemy pomagać we wszystkich płaszczyznach – dodał prezydent.
Andrzej Nowakowski przypomniał jeszcze przykłady, które dowodzą, że dobrych specjalistów można kształcić również w mniejszych ośrodkach. – Gratuluję i życzę panu rektorowi, aby udało się nawiązać współpracę z innymi płockimi, ważnymi partnerami – dodał na zakończenie prezydent Andrzej Nowakowski.

Wizja sali zajęć (mat. Mazowieckiej Uczelni Publicznej)
Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku od 2011 r. prowadzi kształcenie na kierunkach studiów w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, tj. na kierunkach: pielęgniarstwo (studia pierwszego stopnia – od 2011 r.; studia drugiego stopnia – od 2017 r.); położnictwo (studia pierwszego stopnia – od 2017 r.); kosmetologia (studia pierwszego stopnia – od 2013 r.). Kierunki te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia.
hw
« Nowe rondo turbinowe w Płocku
Piknik na zakończenie wakacji »