Rezerwacja wizyty

Wianki w Płocku już 24 czerwca

Zapraszamy do wspólnego świętowania Nocy Kupały*, czyli jednego z najstarszych świąt w Polsce, którego korzenie sięgają jeszcze czasów pogańskich. Wspólnie uczcimy zbliżające się letnie przesilenie Słońca podczas Koncertu Wiankowego, który odbędzie się w sobotę 24 czerwca. Wydarzenie odbędzie się na Bulwarach Wiślanych, aby jeszcze głębiej wczuć się w klimat obchodów Nocy Kupały, bardziej zintegrować się z naturą i mocniej poczuć magię Wianków.

 

O godzinie 20:30 rozpoczniemy koncert Zespołu Pieśni i Tańca ŁANY im. Wiesława Kaszubkiewicza Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który potrwa około 30 minut. Po koncercie zespół ma przerwę około godziny na przygotowania do widowiska „Nocy Kupały”.

Około 21:00 zobaczymy występ mieszany, w którym wystąpi Harcerski Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Płocka im. druha Wacława Milke oraz Zespół Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej filii w Płocku.

O godzinie 22:00 rozpocznie się druga część występu ZPiT ŁANY – niezapomniane widowisko „Nocy Kupały”.

Około 22:40-22:50 zakończymy wieczór puszczaniem wianków na Wiśle, we współpracy z WOPR Płock.

Wstęp bezpłatny. Zachęcamy do zabrania własnych wianków i udziału w obrzędzie.

*Noc Kupały, zwana również Nocą Świętojańską, Kupalnocką, Sobótką lub Palinocką, to tradycyjne słowiańskie święto obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca, w dzień letniego przesilenia. To jedno z najstarszych świąt Słowian, którego korzenie sięgają jeszcze czasów pogańskich – VIII-X wiek. W Polsce Noc Kupały jest znana przede wszystkim z rytuałów związanych z wiankami. Według tradycji wianki wykonuje się z kwiatów, ziół i papieru, a następnie wrzuca się je do wody – rzeki, jeziora czy stawu. Wierzono, że wrzucenie wianka do wody przynosi szczęście, chroni przed chorobami oraz złą energią. Często wianki są zapalane ogniem, co ma symbolizować oczyszczenie z grzechów i złych myśli.
K. Kozłowski, źródło: POKiS