Poprzednia wersja strony Plock.eu

Wspieramy Mazowiecką Uczelnię Publiczną

– Co roku spotykamy się z władzami Mazowieckiej Uczelni Publicznej i pytamy o potrzeby, by wiedzieć, jak możemy szkołę wesprzeć – mówił w czasie otwarcia we wtorek zmodernizowanej czytelni MUP prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Na uroczystości tej rektor uczelni profesor Maciej Słodki opisywał dziennikarzom zakres zmian. Przypomniał, że czytelnia będzie ogólnodostępna dla wszystkich płocczan i mieszkańców regionu. – Wystarczy przyjść, pokazać dowód i tyle, książka jest do dyspozycji – tłumaczył rektor MUP-u.

Ważną zmianą jest to, że wszystkie woluminy mają ukryte czipy, które chronią je w ten sposób przed „przypadkowym” wyniesieniem. Próba zabrania książki poza wejście do biblioteki uruchamia alarm.

Nowa jest podłoga czytelni, mogą po niej bezpiecznie poruszać się osoby z niepełnosprawnością.

Jest jeszcze jedna nowość: nowoczesny, szybki i bezpieczny dla książek skaner. Można nim skanować każde wydanie i – co najważniejsze – bez jego dociskania, co zawsze je stopniowo niszczyło.

Rektor MUP Maciej Słodki i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski przecinają wstęgę, symbolicznie otwierając czytelnię

W całej bibliotece MUP jest 60 tys. książek, 20 tysięcy z nich – w czytelni. Są w niej również stanowiska komputerowe, które umożliwiają dostęp do 12 baz danych z różnych dyscyplin. Modernizacja czytelni kosztowała 200 tys. zł.

– W ubiegłym roku, za zgodą Rady Miasta, przekazaliśmy na ten cel uczelni 100 tys. zł dotacji. Dziś widać, że środki te zostały dobrze wykorzystane. Wkrótce będziemy rozmawiać o dalszej współpracy – mówił prezydent Andrzej Nowakowski.

Od 2016 roku Urząd Miasta przekazał uczelni ponad jeden milion zł dotacji na różne cele, m.in. na konferencje naukowe, pracownię położniczo-ginekologiczną, na sprzęt do pracowni logopedycznej, mikrobiologicznej i genetycznej oraz wyposażenie pracowni psychologicznej, a także granty badawcze dla pracowników naukowych.