Poprzednia wersja strony Plock.eu

Wystawa prac Mirosława Łakomskiego w PGS

Płocka Galeria Sztuki zaprasza w piątek 2 lipca o godzinie 18 na wernisaż wystawy Mirosława Łakomskiego „Artchiwum. Plakat teatralny – filmowy – reklamowy”.

Jest ona swoistych podsumowaniem 50-lecia pracy płockiego twórcy. Mirosław Łakomski jest pasjonatem, spod którego ręki wyszły plakaty do wielu filmów i sztuk teatralnych. Jego styl rozpoznajemy w afiszach do kultowych filmów, takich jak: „Imperium kontratakuje”, „E.T.”, „Poszukiwacze zaginionej Arki”, czy niezapomnianego hitu dla dzieci i młodzieży „Podróże pana Kleksa”.

– Struktura plakatu pozwala artystom sztuk wizualnych na manifestację swoich haseł i eksperymentowania. Tani „powielacz”, jakim przez dekady był plakat, służył do wszelkich celów, nie tylko wystawienniczych czy reklamowych. Rewolucyjne, dekadenckie, anarchistyczne, dadaistyczne, utopijne, plakaty były wszelkiego typu i maści, ale wszystkie ktoś… zaprojektował uważa krytyk sztuki Tomasz Holak.

Amerykańska stylistyka plakatu lat 80., dająca Łakomskiemu rozpoznawalność, nie jest jednak tak oryginalna jak jego plakaty do czeskich filmów: „Cicha radość” (1987), „Jak poetom smakuje życie” (1988), animowanego „Czarodziejskiego lasu” (1989). Mamy na nich ciepłe, nostalgiczne i pomysłowe rozwiązania projektowe, które zachwycają designem.

Plakat do filmu „Jak poetom smakuje życie”

Tworzenie plakatów artysta łączy z inną pasją, którą jest pisanie o Płocku.

Mirosław Łakomski jest artystą plastykiem, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa, malarzem, grafikiem i fotografem, autorem plakatów filmowych, teatralnych i muzycznych, okładek oraz znaków graficznych. Opublikował 19 książek i albumów poświęconych historii i ikonografii Płocka. Pierwsza z nich „W 80 stron dookoła Płocka” ukazała się na przełomie 2006 i 2007 roku. Pracował m.in. jako kierownik pracowni malarsko-modelatorskiej płockiego Teatru Dramatycznego (1974-1991). Brał udział w blisko stu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wystawę „Artchiwum. Plakat teatralny – filmowy – reklamowy” można będzie oglądać do 25 lipca.

Trzeba pamiętać, że ze względu na reżim sanitarny oraz w trosce o bezpieczeństwo, odwiedzający zobowiązani są do zasłaniania ust i nowa, zachowania dystansu oraz dezynfekcji rąk.

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»