Poprzednia wersja strony Plock.eu

Koncert – Płockie Talenty

Wykonawcami będą utalentowani uczniowie płockich szkół muzycznych, którzy wystąpią wraz z płockimi symfonikami pod batutą maestro Jakuba Chrenowicza, młodego dyrygenta mającego na swoim koncie wiele sukcesów. To ostatni koncert 44. sezonu artystycznego Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Wydarzenie odbędzie się w piątek 18 czerwca, początek o godz. 19.

Młodzi, utalentowani muzycy, nagradzani w konkursach i z ogromną artystyczną przyszłością zaprezentują swoje niezwykłe talenty i umiejętności przy wykorzystaniu pełnej gamy instrumentów, poczynając od wiolonczeli i skrzypiec, poprzez klarnet, trąbkę, fagot, perkusję i fortepian. Nie zabraknie także najpiękniejszego instrumentu jakim jest ludzki głos.

Niektórzy uczestnicy wystąpią z Płocką Orkiestrą Symfoniczną po raz pierwszy, ale nie zabraknie też małych weteranów jak np.Krzysztof Oprawka, uczeń OSM w Płocku z klasy Marka Chojnackiego. Zdolny skrzypek, pełen pasji, który już w tak młodym wieku jest laureatem wielu konkursów. Jak powiedział nam Krzysztof: „moja przygoda z muzyką rozpoczęła się 6 lat temu, w planach miałem grę na gitarze, ale ostatecznie wybór padł na skrzypce. Okazało się, że gra na tym instrumencie przychodzi mi z naturalną łatwością i daje mi dużo przyjemności”.

W tegorocznej edycji „Płockich Talentów” wystąpią: Hubert Kociszewski i Krzysztof Oprawka (skrzypce),Agata Waśniewska (wiolonczela), Sylwia Mękarska (klarnet), Amelia Kowalewska (trąbka), Julian Krajenta (fagot), Karol Jóźwiak (perkusja), Antoni Przykłota (fortepian), Monika Piecka (śpiew).

W programie koncertu usłyszymy utwory kompozytorów z różnych epok jak: H. Yotsov, M. Bruch, F. David, O. Böhme, B. Crusell, E. Lalo, W. Wawiłow, J. Haydn, D. Popper.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu, bilety w cenie 20 zł można nabyć w kasie biletowej POS oraz poprzez serwis Bilety24.

Szczegółowe informacje oraz warunki uczestnictwa w koncercie na www.orkiestraplock.pl

* * *

Jakub Chrenowicz

W latach 2010–2012 pełnił funkcję asystenta dyrektora Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Stanowisko to objął zaraz po ukończeniu z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej Jerzego Salwarowskiego. W ramach programu Lifelong Learning Programme – Erasmus kształcił się także w Hochschulefür Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz był stypendystą Accademia Musicale Chigiana, gdzie studiował pod kierunkiem Gianluigiego Gelmettiego. W 2016 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie otrzymał stopień doktora, promotorem doktoratu był prof. Antoni Wit. W roku 2019 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej Poznaniu, gdzie jest także kierownikiem orkiestry symfonicznej.

Artysta koncertował z takimi zespołami, jak: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Sinfonietta Cracovia, orkiestry Filharmonii Poznańskiej, Łódzkiej, Pomorskiej, Krakowskiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orquestra Simfònica Gran Teatre del Liceu, Kammerorchester Berlin i innymi.

W sezonie artystycznym 2011/2012 Jakub Chrenowicz zadebiutował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, gdzie powierzono mu kierownictwo muzyczne premiery Polskiego Baletu Narodowego Opowieści biblijne (Prokofiew, Panufnik, Bach, Pergolesi). W sezonie 2012/2013 pełnił funkcję pierwszego dyrygenta Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W kolejnych sezonach prowadził szereg przedstawień operowych (Straszny dwór Stanisława Moniuszki) i baletowych (Święto wiosny Igora Strawińskiego, Tańczmy Bacha, Perły XX wieku). W październiku 2013 roku zadebiutował z orkiestrą i chórem Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, podczas przedstawień Polskiego Baletu Narodowego w tym słynnym teatrze. W 2015 roku objął kierownictwo muzyczne spektaklu Casanova w Warszawie w choreografii Krzysztofa Pastora. Spektakl został wskazany przez redakcję magazynu „Dance Europe” jako jedna z czterech najważniejszych światowych premier baletowych sezonu. Prowadził również przedstawienia w Teatrze Wielkim w Łodzi (m.in. Święto wiosny Igora Strawińskiego, Krzesany Wojciecha Kilara, Don Kichot Ludwiga Minkusa ), Operze Wrocławskiej (Coppélia Léo Delibes’a, Giselle Adolphe’a Adama) oraz Operze Bałtyckiej w Gdańsku (Straszny dwór Stanisława Moniuszki).

Występował ze znakomitymi solistami, m.in. z: Alexandrem Gavrylyukiem, Daniilem Trifonovem, Julianną Awdiejewą, Soyoung Yoon, Dang Thai Sonem, Piotrem Palecznym, Peterem Jablonskim, Kają Danczowską, Jadwigą Rappé, Olgą Pasiecznik, Krzysztofem Jakowiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Tomaszem Strahlem, Bartłomiejem Niziołem, Jakubem Jakowiczem, Łukaszem Długoszem, Leszkiem Możdżerem, Davidem Krakauerem.

W roku 2016 otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Dyrygent. W 2019 został laureatem Medalu Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego, nagrody, którą od lat otrzymują najwybitniejsi twórcy związani z Poznaniem (przed ukończeniem 35. roku życia). Od sezonu 2017/2018 Jakub Chrenowicz pełni funkcję pierwszego dyrygenta Filharmonii im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie.

K. Kozłowski, źródło: Płocka Orkiestra Symfoniczna

Poprzednia aktualność
«