Jarmark Tumski i Dni Historii Płocka

Święto miasta zaczynamy w piątek 3 czerwca. Dni Historii Płocka potrwają do niedzieli. W tym roku nawiązują one do 785 rocznicy pierwszej lokacji naszego miasta. – Przez trzy dni czeka nas mnóstwo atrakcji – zapowiada prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
W trakcie najbliższego weekendu można będzie zwiedzić wiele zabytkowych obiektów i zobaczyć w nich pomieszczenia, które na co dzień pozostają niedostępne. Przy okazji poznamy historię ludzi, którzy na stałe zapisali się w historii miasta.
Dzień pierwszy – piątek, 3 czerwca
godz. 12.00, ul. Tumska przed Muzeum Mazowiecki – uroczyste otwarcie Dni Historii Płocka, jednocześnie otwarcie XIV Jarmarku Tumskiego, przekazanie kluczy do bram miasta ambasadorowi Jarmarku Tumskiego oraz tort dla mieszkańców z okazji 785 rocznicy lokacji Płocka.
Dzień drugi – sobota, 4 czerwca
Tego dnia zaczynamy wędrówkę po historii miasta. Zainteresowanym zwiedzaniem zabytkowych obiektów od godz. 12.00 do 16.00 towarzyszyć będą, nieodpłatnie, przewodnicy m.in. z Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.
Co możemy zobaczyć razem z PLOT-em?
- Liceum im. marszałka Małachowskiego przy ul. Małachowskiego 1.
Kto nie słyszał o Małachowiance? Najstarszej, według udokumentowanej historii, działającej w tym samym miejscu placówce od 1180 roku! Warto obejrzeć szkolne muzeum oraz aulę, a z tarasu widokowego podziwiać panoramę Płocka.
Wejścia grup co kwadrans od godz. 12.00, ostatnie wejście – godz. 15.30.
- Sąd Okręgowy – były Pałac Biskupi, pl. Narutowicza 4.
Jeśli chcemy wiedzieć, jak działa płocki wymiar sprawiedliwości, będziemy mieli niepowtarzalną okazję to zobaczyć. Swoje podwoje otworzy bowiem przed nami Sąd Okręgowy w Płocku. Obejrzymy m.in. salę rozpraw i dowiemy się, co kryją podziemia.
Wejścia grup od godz. 12.00 co 30 minut. Ostatnie wejście – o godzinie 15.30. Uwaga! Grupy nie mogą liczyć więcej niż 20 osób.
- Towarzystwo Naukowe Płockie, pl. Narutowicza 8.
– Okna z witrażami przedstawiającymi wizerunki zasłużonych dla Płocka ludzi, późnorenesansowe, snycerskiej roboty drzwi lub szesnastowieczny polichromowany strop wykonany z drewna modrzewiowego – wszystko to można będzie zobaczyć w gotyckiej kanonii z połowy XV wieku.
Zwiedzanie siedziby TNP w godz. 12.00 -16.00. Wejścia do budynku możliwe będą co 30 minut, ostatnie – o 15.30. Grupy mogą liczyć maksymalnie 15 osób.
- Muzeum Diecezjalne, ul. Tumska 3a
Czy wiesz gdzie przechowywany jest dyplom lokacyjny miasta Płocka z 1237 roku? Albo czyja głowa znajduje się w XIV-wiecznej hermie? Czy też, kto pierwszy złożył podpis w księdze pamiątkowej muzeum lub jak wygląda specjalna szafa, w której zgromadzone są pasy kontuszowe? Odpowiedzi wiele pytań znajdziesz w Muzeum Diecezjalnym, które – jako pierwsza palcówka tego typu w Królestwie Polskim – powstało w 1903 roku. Jest najstarszym polskim muzeum diecezjalnym. Przewodnicy zabiorą Was również na XIV-wieczne mury obronne.
Wejścia możliwe będą od samego południa, co 60 minut, po dwie grupy. Ostatnie – o godz. 15.00.
- Bazylika katedralna, ul. Tumska 1
Wiele ciekawych informacji można będzie usłyszeć podczas zwiedzania XII-wiecznej, imponującej rozmiarami świątyni, która należy do pięciu najstarszych katedr w Polsce. Jest większa od gnieźnieńskiej i krakowskiej! Odcisnęły na niej swój ślad wszystkie style architektoniczne, wprowadzane wraz z dokonywanymi na przestrzeni wieków wielokrotnymi remontami i przebudowami. Jest to też największa nekropolia Piastów.
Zwiedzanie bazyliki odbywać się będzie od godz. 12.00 do 16.00. Wejścia grup – co 30 minut.
- Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego, ul. Kościuszki 6
Jeżeli czerwiec, to Dni Historii Płocka. A jeżeli historia Płocka – to ważne postacie związane z miastem. Wśród nich zaś znajduje się jeden z najwybitniejszych rodowitych płocczan – z Tumskiej spoglądający Góry, wiedzący jak tam biją dzwony – Władysław Broniewski. Dlatego wszystkich gości Dni Historii Płocka zapraszamy do Książnicy Płockiej na wystawę „Broniewski rozpostarty szeroko”.
Wejścia grup od godz. 12.00 co 30 minut. Ostatnie o – 15.30.
- Muzeum Mazowieckie – kamienica secesyjna, ul. Tumska 8
Otwarta pod koniec 2010 roku, nowocześnie zaaranżowana wystawa, mieści się na trzech piętrach nowego budynku przy ul. Tumskiej 8 i przedstawia tysiąc lat bogatej historii naszego miasta. Jednym z najważniejszych elementów ekspozycji jest makieta, przedstawiająca Płock z około 1800 roku. Ma ona powierzchnię 40 mkw, towarzyszy jej światło i dźwięk. Jest to jedna z największych i najbardziej oryginalnych makiet prezentowanych w polskich muzeach.
3 i 4 czerwca od godz. 10.00 do 20.00 oraz 5 czerwca od godz.10.00 do 17.00 wstęp do muzeum jest bezpłatny. Zapraszamy na wystawy stałe: „Secesja” i „X wieków Płocka”.
W sobotę na godz. 11.00 zaplanowane zostało zwiedzanie wystawy „X wieków Płocka” z archeologiem i jego komentarzem. Chętni na taką wycieczkę z przewodnikiem muszą zebrać się pięć minut przed wspomnianą porą w maksymalnie 30-osobowej grupie.
- Muzeum Mazowieckie – Art déco, ul. Kolegialna 6
Podobnie jak w przypadku Tumskiej 8 – 3 i 4 czerwca od godz. 10.00 do godz. 20.00 oraz 5 czerwca od godz.10.00 do godz. 17.00 wstęp do muzeum jest bezpłatny.
W sobotę, na godz. 13.00, zaplanowane zostało zwiedzanie wystawy „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” z historykiem sztuki.
Chętni na zwiedzanie z przewodnikiem zbierają się pięć minut przed wspomnianą porą w maksymalnie 30-osobowej grupie.
- Muzeum Mazowieckie – Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7
Zajmuje dziewiętnastowieczny budynek dawnej bożnicy, tzw. małej synagogi. Zdewastowana doszczętnie w czasie II wojny światowej, po jej zakończeniu została przeznaczona przez Komitet Żydowski na Spółdzielnię Krawiecko-Dziewiarsko-Pończoszniczą im. Gerszona Dua-Bogena. Gmina żydowska pod koniec lat dziewięćdziesiątych odsprzedała obiekt miastu. Następnie przejęło go stowarzyszenie Synagoga Płocka, które odrestaurowało go i zorganizowało w nim Muzeum Żydów Mazowieckich.
Podobnie jak w przypadku pozostałych placówek, prowadzonych przez Muzeum Mazowieckie – otwarte ono będzie 3 i 4 czerwca od godz. 10.00 do 20.00 oraz 5 czerwca od godz.10.00 do 17.00. Wstęp do bożnicy jest bezpłatny.
- Muzeum Mazowieckie – Spichlerz, ul. Kazimierza Wielkiego 11B
Od 2015 roku w spichlerzu można oglądać stałe ekspozycje etnograficzne: „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji” (Muzeum Mazowieckie jako jedyne w Europie posiada kolekcję koreańskiego malarstwa świątynnego).
Propozycję Działu Etnografii uzupełniają różne imprezy, a także wystawy czasowe. Do 25 września można np. oglądać wystawę „Nikifor. Malarz nad malarzami”, na której prezentowane jest 70 prac jednego z najbardziej znanych twórców nieprofesjonalnych.
3 i 4 czerwca od godz. 10.00 do 20.00 oraz 5 czerwca od godz.10.00 do 17:00 wstęp do placówki jest bezpłatny.
- Turniej o Miecz Bolesława III Krzywoustego, ul. Mostowa 5/7 przy Zajeździe „Rybaki”.
W turnieju udział wezmą bractwa i drużyny kusznicze z całej Polski. Zawodnicy zmierzą się w czterech kategoriach: Turniej o Miecz Bolesława III Krzywoustego (w strzelaniu z kuszy historycznej), Turniej Wilhelma Tella, Turniej Łowczego i Turniej Łuczniczy. Będą również zabawy dla dzieci i dorosłych, m.in.: malowanie szablonów z podobizną Bolesława III Krzywoustego i akcesoriami rycerskim, rozwiązywanie krzyżówki z hasłami dotyczącymi księcia i historii Płocka, walki na drewniane miecze. Każdy będzie mógł własnoręcznie wybić monetę wzorowaną na czasach Bolesława III Krzywoustego i zatrzymać ją na pamiątkę, można będzie przebrać się w strój rycerza, damy dworu lub giermka i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Turniej odbywać się będzie od godz. 10.00 do 18.00.
- Mazowiecka Drużyna Miecława, pl. Narutowicza
Kolejna impreza rycerska czeka nas w sobotę na pl. Narutowicza, który opanują opanują Słowianie i wikingowie, w wykonaniu których zobaczymy nie tylko walki i pokazy typowego dla nich uzbrojenia, ale również pokazy kowalstwa i… średniowieczne tańce. Dowiemy się, jak uprawiać len i pozyskiwać z niego włókna, co jadano i jak doprawiano średniowieczne potrawy (na smakoszy czekają podpłomyki). Nauczymy się tkania barwnych krajek, plecenia sznurków na lucecie (widelcu dziewiarskim) i innych starodawnych technik wytwarzania wyrobów włókienniczych. Będziemy mogli przymierzyć stroje i uzbrojenie średniowieczne, poznamy średniowieczne gry i zabawy plebejskie: Kubb, Hnefatafl, Halatafl, średniowieczne szachy i kości. Przy opowieściach o mazowieckich ziołach nauczymy się pleść wianki i zaplatać słowiańskie warkocze. Samodzielnie wykonamy też motanki – laleczki chroniące przed „złym okiem”, odpędzające pecha i ułatwiające spełnianie naszych marzeń.
Drużyna Miecława zaprasza w sobotę od godz.10.00 do 19.00.
- Fundacja GROM. Siła i Honor, pl. Narutowicza
W swoim namiocie promocyjno-wystawienniczym zaprezentuje przykładowe uzbrojenie, umundurowanie i wyposażenie używane przez prekursorów jednostek specjalnych, legendarnych „Cichociemnych” oraz ich następców – Jednostki Wojskowej „GROM”. Fundacja zaprezentuje również pamiątki po śp. gen. bryg. Sławomirze Petelickim.
- Liceum Ogólnokształcące CN-B Feniks, pl. Narutowicza
Pokazy wyszkolenia sportowo-wojskowego uczniów szkoły i pokaz sprzętu, który znajduje się na wyposażeniu szkoły.
Namiot GROM-u i pokazy wyszkolenia wojskowego będą odbywać się między godz. 10.00, a 18.00.
Dzień trzeci – niedziela, 5 czerwca
- Miasteczko Rycerskie, pl. Narutowicza
W niedzielę przeniesiemy się z czasów średniowiecznych do XVII wieku. Plac zaludni się polską szlachtą, Kozakami, szwedzkimi muszkieterami i Szkotami, wypełni się obozowym sprzętem. Stanie na nim rycerski namiot oraz wiata wraz ze stołami i ławami, a także dyby. Będzie można przymierzyć rycerskie zbroje i wziąć do ręki miecze, topory, korbacze, maczugi i włócznie. Sarmaci zapraszają również na pokazy walk, musztry i sprawności bojowej wojsk zaciężnych – muszkieterów i halabardników. Nie zabraknie pokazu artyleryjskiego, turnieju „Pokonaj mistrza” oraz zabaw plebejskich i stanowisk konkursowych.
Miasteczko będzie funkcjonować od godz. 10.00 do 19.00.
- XXVIII Turniej o Miecz Bolesława III Krzywoustego, ul. Mostowa 5/7 przy Zajeździe „Rybaki”.
Niedziela będzie kontynuacją sobotnich zawodów kuszniczych i łuczniczych, zabaw dla dzieci i dorosłych, bicia monet. Zobaczymy również pasowanie na rycerza dwóch członków Płockiej Drużyny Kuszniczej. Książę Bolesław – jak przystało na średniowiecznego celebrytę – z chęcią również w niedzielę będzie pozował na ściance i łaskawie pozwoli zrobić sobie z nami zdjęcie.
Turniej zacznie się o godz. 10.00, zakończy – o 14.00.
Wydarzenie jest współorganizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
« Urząd czynny w sobotę
Porozumienie na rozbudowę ul. Wyszogrodzkiej »