Rezerwacja wizyty

Zapraszamy płocczanki w wieku 35-49 lat na profilaktyczne badanie piersi

Rozpoczęliśmy realizację zadania pn. „Profilaktyczne badanie piersi dla mieszkanek Płocka w wieku 35-49 lat” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Zdrowia Kobiety „Mazowsze dla Zdrowia Kobiety 2023”.

Ze względu na realizację ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, adresowanego do kobiet w wieku 50-69 lat, w ramach którego kobiety mogą wykonać bezpłatną mammografię, ww. zadanie adresowane jest do kobiet młodszych w wieku.

Najczęściej na raka piersi chorują kobiety po 50 roku życia. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do wzrostu ryzyka zachorowania. Na czynniki zewnętrzne może mieć wpływ m.in. nadwaga i otyłość, częste picie alkoholu, a inne, których nie możemy zmienić to rodzinne obciążenie mutacjami genetycznymi zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowania (rak piersi w najbliższej rodzinie).

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom profilaktycznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany.

Zachęcamy do skorzystania z badań, które realizuje Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. w Płocku ul. Kościuszki 28 do 30.09.2023 r.lub do wyczerpania limitu świadczeń (215 badań).
USG piersi wykonywane są bez skierowania po uprzedniej rejestracji, której można dokonać telefonicznie pod numerem telefonu 783 951 525 od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 – 13.00 w dwóch miejscach: Przychodni Świętej Trójcy ul. Miodowa 2 i Szpitalu Świętej Trójcy ul. Kościuszki 28.

Czynnikami ryzyka rozwoju raka piersi są:
• płeć – większość przypadków raka piersi występuje wśród kobiet. Rak piersi w populacji mężczyzn to zaledwie 1% wszystkich zachorowań na ten rodzaj nowotworu,
• wiek – najwięcej zachorowań występuje wśród kobiet po 50 roku życia,
• obciążenie genetyczne – zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi związane jest zwykle z mutacjami w genach BRCA1 i BRCA2. Występują one u około 3-5% kobiet,
• czynniki hormonalne: wieloletnie stosowanie hormonalnej terapii zastępczej w przebiegu menopauzy,
• nadwaga i otyłość,
• mała aktywność fizyczna,
• regularne i częste spożywanie alkoholu,
• częste spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone.

Samobadanie piersi jest bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, każda kobieta powinna wykonywać je regularnie, co miesiąc, co pozwala wyczuć ewentualną różnicę między badaniami. Wykonuj je zawsze od 3 do 5 dni po miesiączce.
Samobadanie piersi jest elementem kształtującym tzw. czujność onkologiczną. Wszelkie zmiany, których wcześniej nie było, powinny zaniepokoić i skłonić do konsultacji ze specjalistą. Jak to zrobić?
Stań przed lustrem obserwując swoje piersi, poszukaj zmian w kształcie, symetrii, zarysie piersi.
1. Opuść ręce swobodnie.
2. Unieś ręce do góry.
3. Załóż ręce za głowę.
4. Oprzyj ręce na biodrach.
5. Oprzyj silnie ręce na biodrach, jednocześnie pochyl tułów do przodu.
6. Uciskając brodawkę, sprawdź czy nie wydobywa się z niej wydzielina.
7. Wykonując ruchy spiralne opuszkami palców, uciskaj pierś i jej okolice, poszukaj zgrubień i guzków. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych w okolicach pachowych.
8. Badanie powtórz w pozycji leżącej.
9. Powtórz wszystkie czynności badając drugą pierś.

Co powinno zaniepokoić?
1. zmiana wielkości i kształtu piersi nieustępująca po miesiączce,
2. guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą,
3. zmiana koloru skóry piersi,
4. wciąganie skóry piersi,
5. pomarszczenie lub łuszczenie się skóry piersi.

Jak wykonać samobadanie piersi – instruktaż:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-prawidlowo-wykonac-samobadanie-piersi

Jeśli jesteś kobietą w wieku 50-69 lat raz na 2 lata masz prawo do bezpłatnej mammografii w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia. Link do Programu:
https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-piersi

Zadanie pn. „Profilaktyczne badanie piersi dla mieszkanek Płocka w wieku 35-49 lat” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

op. EJ, źródło: Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP

Poprzednia aktualność
«