Profilaktyka nowotworów skóry u mieszkanek Płocka
Zadanie pn. „Profilaktyka nowotworów skóry u mieszkanek Płocka” współfinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Zdrowia Kobiety „Mazowsze dla Zdrowia Kobiety 2023”. Skorzystać z tej profilaktyki będą mogły kobiety mieszkające w Płocku należące do grup ryzyka tj. osoby o jasnej karnacji, podatnej na występowania poparzeń słonecznych oraz posiadające znamiona i pieprzyki na skórze będą miały wykonywane badania przesiewowe skóry przy użyciu dermatoskopu bez skierowania. Podczas wizyty lekarskiej dermatolog będzie dokonywał kontrolnych oględzin pieprzyków i znamion występujących na skórze pacjentek w celu ich identyfikacji i oceny.
Nowotwory złośliwe skóry należą do najliczniejszej grupy złośliwych chorób onkologicznych. Jest ich kilka rodzajów, przy czym najczęściej diagnozowane są raki podstawnokomórkowe, płaskonabłonkowe oraz powszechnie znane czerniaki. Niezależnie od rodzaju, na ich rozwój silnie wpływają czynniki środowiskowe, przede wszystkim wystawienie skóry na promieniowanie słoneczne.
Osoby, które mają dużo piegów i znamion, jasną karnację, rude lub blond włosy, są narażone na większe ryzyko zachorowania na czerniaka. Ryzyko tego nowotworu zwiększa się też, jeśli na czerniaka chorował bliski członek rodziny, a także u osób, które przyjmują leki immunosupresyjne.
Zadanie jest realizowane przez Gminę-Miasto Płock. Badania dermatoskopem będą wykonywane do 30.09.2023 r.lub do wyczerpania limitu świadczeń (215 wizyt z badaniem) przez Lux-Medica Sp. z o.o. w Płocku ul. Zgliczyńskiego 6/1. Można się rejestrować od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 pod numerem telefonu 24 366-03-25 lub 24 366-03-20 wew.2 lub osobiście w przychodni.
Dermoskopia nie boli, przekonaj się na własnej skórze
https://planujedlugiezycie.pl/index.php/profilaktyka_to_pods/dermoskopia-nie-boli-przekonaj-sie-na-wlasnej-skorze/
Jeśli chcesz uniknąć nowotworu, zaleca się:
• unikania opalania się
• stosowania przez cały rok kremów z filtrem (zwłaszcza latem, kiedy powinno się stosować na wszystkie odsłonięte części ciała emulsję z wysokim filtrem)
• nieużywania solariów
• samokontrolę znamion i pieprzyków (warto je sfotografować i porównywać ich stan po miesiącu, dwóch)
• kontrolę znamion i pieprzyków u dermatologa za pomocą dermatoskopu
• dietę bogatą w warzywa, owoce i nabiał.
Podstawą wczesnego wykrycia zmiany nowotworowej jest wiedza, jak rozpoznać czerniaka oraz regularna i dokładna obserwacja skóry, którą można prowadzić samodzielnie. Pomoże w tym czerniakowe abecadło, czyli proste kryteria rozpoznania czerniaka.
Kryteria ABCDE czerniaka to zmiany na skórze:
• A – asymetryczne, np. znamię „wylewające się” na jedną stronę
• B – o nieregularnych brzegach, nierównomierne, posiadające zgrubienia
• C – w kolorze czerwonym, czarnym, niejednolitym
• D – o dużym rozmiarze, wielkość zmiany: powyżej 5–6 mm
• E – ewoluujące, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu
Jak chronić się przed nowotworem skóry
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-chronic-sie-przed-nowotworem-skory
Informacje dotyczące profilaktyki nowotworów skóry
https://planujedlugiezycie.pl/index.php/czerniak-skory/
5 zasad ochrony przed słońcem
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/5-zasad-ochrony-przed-sloncem
Broszura dotycząca czerniaka
https://planujedlugiezycie.pl/wp-content/uploads/2023/01/Czerniak-Ulotka-DRUK.pdf
Zadanie pn. „Profilaktyka nowotworów skóry u mieszkanek Płocka” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego”