Mazowsze bez smogu
Gmina – Miasto Płock, jako Partner projektu, uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu „Mazowsze bez smogu”. Liderem projektu jest Województwo Mazowieckie.
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu II: „Fundusze Europejskie na zielony rozwój Mazowsza”, Działanie 2.1: „Efektywność energetyczna”, program Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.
Projekt zakłada doprowadzenie do poprawy jakości powietrza poprzez zapewnienie sieci ekspertów wyspecjalizowanych w dziedzinie ochrony powietrza i energetyki, a także zapewnienie dostępu do informacji i możliwości aktywnej ich wymiany pomiędzy gminami i innymi podmiotami zainteresowanymi i związanymi z ochroną powietrza.
Działania, które będą realizowane w projekcie:
- Doradztwo energetyczne i ekologiczne oraz kontrole przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej realizowane przez zatrudnionych ekodoradców wyposażonych w wiedzę i niezbędny sprzęt.
- Obsługa systemów wspierających procesy zarządzania jakością powietrza, obejmujących obszar całego województwa.
- Edukacja ekologiczna – realizowana poprzez działania informacyjno – edukacyjne prowadzone na szczeblu wojewódzkim i lokalnym.
Cele szczegółowe projektu:
- Poprawa jakości powietrza, a tym samym poprawa jakości życia i zdrowia mieszkańców,
- Poprawa efektywności energetycznej przede wszystkim budynków mieszkalnych,
- Głęboka termomodernizacja przede wszystkim budynków mieszkalnych,
- Zwiększenie tempa zmiany użytkowanych źródeł ciepła na mniej emisyjne oraz zwiększenie wykorzystania OZE, zwiększenie wykorzystania dostępnych instrumentów finansowych,
- Zwiększenie świadomości społecznej na temat zanieczyszczenia powietrza, możliwych do podjęcia działań, przepisów prawa, źródeł finansowania i możliwych do wykorzystania paliw, urządzeń i technologii, a także dostęp do wiedzy na temat instytucji, u których można szukać pomocy,
- Poprawa jakości komunikacji pomiędzy gminą, powiatem, regionem, a społeczeństwem, w tym zwiększanie dostępności do informacji z zakresu ochrony powietrza,
- Wdrażanie przepisów prawa regionalnego i lokalnego oraz monitorowanie stanu ich realizacji na terenie gminy,
- Zwiększenie wykorzystania potencjału administracyjnego gminy,
- Analiza zjawiska ubóstwa energetycznego, identyfikacja gospodarstw ubogich energetycznie i udzielanie im pomocy.
W ramach realizacji projektu w Gminie – Miasto Płock zatrudniono dwie Ekodoradczynie, które wspierają mieszkańców w dążeniu do poprawy jakości życia i zdrowia. Świadczą doradztwo energetyczne i ekologiczne zwiększając świadomość społeczną na temat zanieczyszczenia powietrza, możliwych do podjęcia działań, przepisów prawa, źródeł finansowania i możliwych do wykorzystania paliw, urządzeń i technologii.
Realizacja projektu przyczyni się do wdrożenia strategii poprawy jakości powietrza, a także do efektywnego wdrażania zapisów Program Ochrony Środowiska dla Miasta Płocka na lata 2023 – 2027, przyjętego Uchwałą Nr 1026/LIX/2023 Rady Miasta Płocka w dniu 30 listopada 2023 r.
Projekt realizowany będzie do 31 grudnia 2028 r.
Wartość projektu: 2 313 594,40 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 966 555,24 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Siedziba Ekodoradczyń:
Urząd Miasta Płocka
Pl. Stary Rynek 1
09-400 Płock
wejście od ul. Zduńskiej, pok. D1
tel. (24) 367 – 18- 24 lub 606 396 097/ 603 301 040
e-mail: irma.paradowska@plock.eu, joanna.rozanska@plock.eu
Godziny pracy:
Ze względu na mobilny charakter pracy Ekodoradczyń należy wcześniej telefonicznie umówić spotkanie/przybycie w godzinach:
poniedziałek, wtorek, środa: 7:30-15:30, czwartek: 7.30 – 16.30 piątek: dzień wewnętrzny.
Stacjonarnie Ekodoradczynie przyjmują interesantów:
poniedziałek godz. 9.00-11.00
czwartek godz. 11.00-16.00