Poprzednia wersja strony Plock.eu

Nowe funkcje w biletomatach

Komunikacja Miejska w Płocku rozpoczyna wymianę biletomatów w autobusach na bardziej nowoczesne. Zamontuje 65 nowych urządzeń, które wizualnie nie będą się różniły od dotychczasowych. Zmieni się sposób zakupu biletów: w nowych automatach nie zapłacimy gotówką.

Sprzedaż biletów będzie możliwa tylko elektronicznie, czyli kartą płatniczą (telefonem, zegarkiem itp.) lub Blikiem. Z uwagi na pandemię, po zamontowaniu wszystkich nowych urządzeń opcja płatności gotówkowej zostanie zawieszona we wszystkich biletomatach mobilnych (również w tych, gdzie obecnie jest ona dostępna).

Nowością będzie także Open Payment, czyli system wirtualnego biletu przypisanego do karty płatniczej. Kupując bilet w biletomacie mobilnym pasażer będzie mógł zdecydować jaki bilet wybrać: bilet klasyczny – papierowy (taki jak dotychczas), czy wirtualny – zapisany na jego karcie płatniczej. W tym drugim przypadku wystarczy wybrać bilet na ekranie biletomatu mobilnego i zbliżyć do niego kartę lub smartfon. Urządzenie zamienia numer karty płatniczej i informacje o transakcji w token, czyli całkowicie bezpieczny i anonimowy zapis, który zastępuje bilet papierowy. Zaszyfrowane informacje trafiają do operatora finansowego, który autoryzuje i rozlicza płatność. To rozwiązanie spełnia rygorystyczne wymagania dla systemów transportowych opracowane przez organizacje płatnicze Mastercard i Visa. Podczas kontroli biletów pasażer będzie musiał zbliżyć kartę płatniczą do czytnika kontrolerskiego w celu potwierdzenia ważności opłaty. Nowy system będzie sprzedawał wszystkie bilety, które obecnie funkcjonują w taryfie przewozowej KM- Płock.

Ten system zostanie jednak uruchomiony później, po zainstalowaniu wszystkich nowych biletomatów.

Wymiana urządzeń, za któ®e KM Płock zapłaciła ponad 1,23 mln zł, powinna zakończyć się w drugiej połowie maja. Aby ułatwić pasażerom korzystanie z komunikacji miejskiej, każdy autobus z nowym automatem zostanie oznaczony dodatkowym piktogramem, a także specjalną naklejką na bocznej szybie autobusu.

Bilety autobusowe można także nabyć w aplikacjach mobilnych:

 • Płockarta – możliwość zakupu wszystkich biletów łącznie z biletami długookresowymi w tym tańszego biletu 30 dniowego,
 • SkyCash – możliwość zakupu biletów jednoprzejazdowych, czasowych, krótkookresowych i długookresowych,
 • Mobilet – możliwość zakupu biletów jednoprzejazdowych, czasowych i krótkookresowych

Płatność gotówką pozostanie dostępna w:

 • biletomatach stacjonarnych:
  • Galeria Wisła – wejście od skrzyżowania ul. Wyszogrodzkiej i al. Jana Pawła II,
  • Przystanek Jachowicza (teatr), w kierunku Podolszyc,
  • Przystanek Skarpa, w kierunku centrum,
  • Przystanek Armii Krajowej, w kierunku centrum,
  • Przystanek Kwiatka, w kierunku Podolszyc,
 • punktach sprzedaży – punkty komercyjne oznaczone specjalną naklejką – obecnie jest ich ponad 100,
 • Biurach Obsługi Klienta:
  • ul. Przemysłowa 17 – tel.: 24 367 51 10, godziny otwarcia: poniedziałek: 7:00 – 15:00, wtorek: 7:00 – 15:00, środa: 7:00 – 15:00, czwartek: 7:00 – 15:00, piątek: 7:00 – 15:00, sobota i niedziela: nieczynne,
  • Al. Jachowicza 42 – tel.: 24 367-45-65, 24 367-51-99, godziny otwarcia: poniedziałek: 7:30 – 17:30, wtorek: 7:30 – 16:30, środa: 7:30 – 17:30, czwartek: 7:30 – 16:30, piątek: 7:.30 – 16:00, sobota i niedziela: nieczynne.

Źródło: KM Płock, opr. mk

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»