Rezerwacja wizyty

11 milionów zainwestowaliśmy na Radziwiu…

… w budowę zbiornika retencyjnego, kanalizacji deszczowej i czterech ulic wraz sięgaczami. A przede wszystkim w zabezpieczenie mieszkańców i miasto przed skutkami ulew lub suszy – wyjaśnił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Spotkał się z dziennikarzami, aby podsumować efekty prawie dwuletniej inwestycji.

Na Radziwiu przy ul. Popłacińskiej powstał zbiornik retencyjny o pojemności 600 m sześć. Zbiera wodę z okolicznych terenów, m.in. ulic Teligi, Szkutniczej, Żeglarskiej i Kapitańskiej, które były podtapiane podczas nawałnic. Pod tymi drogami powstało 1,8 km kanalizacji, odprowadzającej deszczówkę do zbiornika.

– To kolejna inwestycja budująca poczucie bezpieczeństwa mieszkańców lewobrzeżnej części Płocka. Dodatkowo proekologiczna, bo pozwala na rozsądne wykorzystanie wody deszczowej i zrównoważony rozwój miasta – podkreślała Iwona Krajewska, radna i prezes Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Woda ze zbiornika będzie wykorzystywana do podlewania pobliskich terenów zielonych: niedalekiego skweru i parku Mościckiego.

Na tę część projektu „Rozbudowa systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie miasta Płocka – etap I” miasto pozyskało dofinansowanie z Funduszu Spójności w kwocie ponad 3,3 mln zł.

Razem z układaniem podziemnej infrastruktury drogowcy zajęli się tym co na powierzchni. Na ulicach Teligi, Szkutniczej, Żeglarskiej i Kapitańskiej położyli asfalt lub kostkę brukową na jezdniach, stworzyli nowe chodniki i ustawili energooszczędne oświetlenie. Wyznaczyli też miejsca postojowe i zrobili dojazdy do posesji.

Także to zadanie, wykonane w ramach wyżej wspomnianego projektu, było współfinansowane. Tym razem z Samorządu Województwa Mazowieckiego zdobyliśmy 4 mln zł.

– Inwestycja na Radziwiu jest doskonałym przykład udanej współpracy samorządów oraz naszej skuteczności w sięganiu po środki zewnętrzne. Choć cała inwestycja kosztowała blisko 11 mln zł, z budżetu miasta wydaliśmy 3,6 mln zł z dzięki dwóm uzyskanym dofinansowaniom. Zaoszczędzone środki przeznaczyliśmy na działania na innych osiedlach, wpierając równomierny rozwój Płocka – podkreślał prezydent Andrzej Nowakowski

Zbiornik retencyjny przy ul. Popłacińskiej jest drugim wybudowanym na osiedlu Radziwie. W 2020 roku oddaliśmy taki obiekt przy ul. Krakówki. Trafiają tam opady z obszaru 31 ha (m.in. części ul. Zielonej, Kutnowskiej i okolicznych dróg osiedlowych). Mieści 720 m sześć. wody.

 

mk

Poprzednia aktualność
«