Rezerwacja wizyty

Obchody Święta Wojska Polskiego w Płocku

W poniedziałek 15 sierpnia od rana trwały w Płocku obchody Święta Wojska Polskiego. Kolejne wydarzenia związane ze 102. Rocznicą Bitwy Warszawskiej i obrony Płocka odbędą się w dniach 17-18 sierpnia.

Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie przedstawiciele władz miasta, samorządu woj. mazowieckiego i posłów Ziemi Płockiej złożyli okolicznościowe wieńce. Następnie wieńce złożono pod pomnikiem Władysława Broniewskiego, płocczanina, legionisty i poety, który brał udział w wydarzeniach sprzed wieku. Delegacje oddały także cześć bohaterskim obrońcom Płocka przy kolumnie na pl. Narutowicza. W Bazylice katedralnej odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz złożono kwiaty przy obelisku Bratniej Ziemi przy katedrze.

Główne obchody Dnia Wojska Polskiego odbyły się przy Płycie Nieznanego Żołnierza. Warty honorowe wystawili uczniowie płockich szkół mundurowych, harcerze, służby oraz 6MBOT. Salwy honorowe oddało płockie Bractwo Kurkowe.

– Polacy bronili nowożytnej Europy przed bolszewickim najeźdźcą, który na swoich sztandarach i bagnetach niósł tej Europie komunizm, a wraz z nim śmierć, łagry, tortury. Na sztandarach Polaków były Bóg, Honor, Ojczyzna. Była wiara, że za wolną Polskę warto oddać życie. Dzisiaj miarą naszego patriotyzmu jest solidarność z walczącym narodem ukraińskim. To gotowość niesienia pomocy kobietom i dzieciom, które znalazły się w Rzeczpospolitej, ale także pomocy walczącym dziś Ukraińcom. Jako prezydent Płocka chciałbym jeszcze raz podziękować całej społeczności naszego miasta za wasze otwarte serca i otwarte domy. Za to, że od pół roku gościmy w naszym mieście gościmy kobiety i dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Za to, że dzięki waszej ofiarności mogliśmy i możemy wysyłać transporty humanitarne do walczących żołnierzy – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

W najbliższych dniach odbędą się kolejne uroczystości związane z obrona miasta przed bolszewikami – capstrzyk harcerzy przy Bratniej Mogile oraz uroczystości na cmentarzu garnizonowym przy ul. Norbertańskiej.

102. Rocznica Obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 roku

17 sierpnia 2022 roku (środa)

20.00 Capstrzyk harcerski, Bratnia Mogiła, dojście od ul. Targowej

18 sierpnia 2022 roku (czwartek)

10.00 Uroczystości na Cmentarzu Garnizonowym, ul. Norbertańska 25

K. Kozłowski

Następna aktualność
»