Rezerwacja wizyty

Europejskie głosowanie ma znaczenie, dlatego wykorzystaj swój głos!

9 czerwca wybierzemy naszych przedstawicieli w Unii Europejskiej. Polskę reprezentować będzie 53 posłanek i posłów. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zachęca mieszkańców do udziału w eurowyborach.

„Europejskie głosowanie ma znaczenie, dlatego wykorzystaj swój głos!

Zdecydowana większość z nas pragnie wieść szczęśliwe życie wśród przyjaznych ludzi w bezpiecznym otoczeniu. Z natury człowieka wynika potrzeba kontaktu z innymi, czyli życia w mniejszych lub większych grupach. Począwszy od rodziny, lokalnej społeczności, poprzez więzi narodowe, aż do wspólnoty ludzi z podobną wizją rozwoju świata, w której ważne miejsce zajmuje troska o pokój i naszą planetę. Już 9 czerwca każdy mieszkaniec Płocka, Mazowsza, Polski, podobnie jak miliony Europejczyków, będzie mógł osobiście uczestniczyć w kształtowaniu przyszłości europejskiej demokracji podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Od pół roku w Polsce uczestniczymy w serii ważnych wyborów. Rozpoczęliśmy w październiku ubiegłego roku głosowaniem na przedstawicieli do Sejmu i Senatu, kilka tygodni temu wybieraliśmy radnych i włodarzy miast oraz gmin. Teraz kolejny akcent demokracji bezpośredniej – wybór naszych reprezentantów do parlamentu Unii Europejskiej. Uczestnictwo także w tych wyborach jest naszym prawem i obywatelskim obowiązkiem. To doskonała okazja, aby wyrazić swoją opinię na tematy, które nas interesują, ponieważ kandydaci reprezentują różne koncepcje i pomysły na prowadzenie konkretnych polityk społecznych i gospodarczych.

Wykorzystaj swój głos i pomóż kształtować naszą teraźniejszość i przyszłość

Żyjąc wiele kilometrów od Brukseli łatwo jest zapomnieć, jak wiele spraw tam się rozstrzyga, o których decydują osoby wybrane w wyborach europejskich. To właśnie Parlament Europejski przyjmuje przepisy, które dotyczą wszystkich: zarówno dużych i małych krajów, regionów i lokalnych społeczności, potężnych firm i młodych start-upów. Tworzone i przyjmowane przepisy dotyczą spraw ważnych dla większości ludzi, czyli: środowiska naturalnego, bezpieczeństwa, migracji, polityki społecznej, praw konsumentów, gospodarki, praworządności i wielu innych. Dziś każdy ważny temat krajowy ma także wymiar europejski.

To właśnie mój i Twój głos będą mieć wpływ na to, którzy posłowie do Parlamentu Europejskiego będą nas reprezentować przy przygotowywaniu nowych ustaw, dokonywać wyboru Komisji Europejskiej i osób organizujących jej pracę. W konsekwencji te decyzje będą kształtować nasze codzienne życie: moje, Twoje i wielu innych, bliskich nam osób. Dlatego warto zadbać o to, by mieć swoich przedstawicieli we władzach Europy.

Wykorzystaj swój głos, aby stawić czoła globalnym wyzwaniom

Żyjemy w trudnych czasach. Nie tak dawno walczyliśmy z pandemią koronawirusa, a dziś za naszą wschodnią granicą toczy się brutalna wojna – Ukraina broni się przed agresją Rosji. Każde takie zagrożenie zabiera wiele ludzkich istnień, dlatego dziś niezwykle ważne są bezpieczeństwo i stabilizacja. W coraz bardziej złożonym, niestabilnym i wzajemnie powiązanym świecie Unia Europejska stawia czoła globalnym wyzwaniom, z którymi żaden kraj UE sam by sobie nie poradził. Sprostanie wielu wyzwaniom, przed którymi stoimy, nie jest łatwym zadaniem, a głosowanie to sposób, aby wpłynąć na kierunek tego procesu.

Wykorzystaj swój głos, aby wybrać demokrację

Demokracja to skarb współczesnej cywilizacji, jednak nie należy uważać jej za coś oczywistego. Jest to zbiorowe osiągnięcie i wspólna odpowiedzialność, w której wszyscy mamy do odegrania ważną rolę. Należy pamiętać, że ciągle na świecie są miejsca, gdzie rządzą okrutni dyktatorzy, a prawa jednostek są marginalizowane. Demokracja zaczyna się od świadomości swoich praw i obowiązków. Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego to bezpośredni wyraz naszej odpowiedzialności.

Andrzej Nowakowski
Prezydent Miasta Płocka”


Płock jest podzielony na 68 stałych obwodów głosowania oraz 4 odrębne (m.in. w szpitalach). Aby ułatwić mieszkańcom udział w głosowaniu, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zdecydował, że w niedzielę będziemy poruszać się komunikacją miejską za darmo (w strefie A). Miejsce zmienił jeden z lokali na Radziwiu – nr 60. W NZOZ „Przychodnia Radziwie” przy ul. Popłacińskiej 42 będą głosować mieszkańcy ulic: Drzewna, Gromadzka, Kapitańska, Kotwiczna, Leśna, Marynarska, Piaskowa, Popłacińska, Portowa, Stoczniowa, Strażacka, Sucha, Szkutnicza, Sukcesorska, Tartaczna, Teligi, Ukośna, Zagroda, Zielona, Żeglarska.

Zanim pójdziemy na głosowanie warto upewnić się czy albo gdzie jesteśmy ujęci w spisie wyborców – w jakim okręgu i obwodzie głosowania. Szczególnie, gdy w ostatnim czasie zmienialiśmy miejsce zamieszkania albo mieliśmy problem przy poprzednich wyborach. Do Centralnego Rejestru Wyborców zajrzymy przez stronę gov.pl albo w urzędzie gminy.

Automatycznie w spisie wyborców dla Płocka ujęte są osoby zameldowane na pobyt stały w naszym mieście oraz te, które dopisały się do niego na stałe. Można także zmienić miejsce głosowania. Termin na złożenie odpowiedniego wniosku upływa 6 czerwca. Zrobimy to w siedzibie Urzędu Miasta Płocka przy al. Piłsudskiego 6. Analogicznie zrobią to płocczanie, którzy w niedzielę będą poza miastem – muszą zgłosić się do urzędu gminy, w której chcą głosować.

Można także wystąpić o zaświadczenie o prawie do głosownia, dzięki któremu zagłosujemy w dowolnej komisji w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Pobierzemy je do 6 czerwca w Biurze Obsługi Klienta UMP przy ul. Zduńskiej lub na stanowiskach obsługi przy al. Piłsudskiego 6. Wyborca, który weźmie taki dokument, wykreślany jest ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania. Dlatego zaświadczenia nie wolno niszczyć, nawet gdy zdecydujemy się głosować tam gdzie mieszkamy. A także uważać, aby go nie zgubić, bo nie dostaniemy jego duplikatu.

Przypominamy, że w wyborach 9 czerwca mogą głosować osoby, które najpóźniej w tym dniu skończą 18 lat. Do lokalu wyborczego należy zabrać dowód osobisty lub paszport, aby członkowie komisji mogli sprawdzić naszą tożsamość. Głosowanie trwa od 7 do 21.

Godziny obsługi klientów w Urzędzie Miasta Płocka:

  • al. Piłsudskiego 6: poniedziałek – piątek 8.00-17.00 – wizytę można zarezerwować poprzez system internetowej rezerwacji dostępny na https://nowy.plock.eu/rezerwacje/
  • Biuro Obsługi Klienta, wejście od ul. Zduńskiej: poniedziałek, wtorek, środa 8.00-15.30, czwartek 9.00-17.30, piątek 9.00-15.30
Następna aktualność
»