Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

50 lat pomnika Broniewskiego – uczcijmy to razem!

W 50. rocznicę odsłonięcia pomnika Władysława Broniewskiego zapraszamy na Happening Broniewski. Rekonstrukcja/Odkłamanie. Start w sobotę, 24 czerwca, o godzinie 15 na placu Obrońców Warszawy.

Jednym z patronów roku 2022 w Płocku jest Władysław Broniewski, z tej okazji odbywa się wiele wydarzeń organizowanych przez różne instytucje. Teatr Dramatyczny w Płocku i Książnica Płocka, którzy przygotowali happening, zachęcają do zabrania parasolki, kocyka i oranżady, i przyłączenia się do pikniku pod pomnikiem. Aktorzy płockiego teatru wcielą się w postaci z dawnych lat i przeniosą nas w świat poezji Broniewskiego.

Jak przypominają organizatorzy na stronie wydarzenia: „50 lat temu strasznie padał deszcz. Ale na spotkanie z Broniewskim przyszło całe miasto. Mazowsze śpiewało Piękna nasza Polska cała, Piotr Paleczny grał Poloneza As-dur, ulubiony utwór Broniewskiego. Występowały „Poznańskie Słowiki”. Były władze państwowe, kompania honorowa Wojska Polskiego, delegacja literatów na czele z Jarosławem Iwaszkiewiczem, harcerze, robotnicy, przedstawiciele ludu. Uroczyście i podniośle miasto sławiło poetę, a gazety pisały o wielkim czynie gliwickich zakładów, które wykonały pomnik – o symbolicznym połączeniu Śląska i Mazowsza.”

Parterami projektu są Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke, Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Karola Szymanowskiego, Chorągiew Mazowiecka ZHP im. Władysława Broniewskiego, Wojsko Obrony Terytorialnej, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego i Prezydent Miasta Płocka.

ag