Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Konkurs „Warto być przyzwoitym” rozstrzygnięty

Autorką najlepszej pracy jest Aleksandra Osmańska. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Głębowicz, a trzecie Natalia Matlęga. Laureatki są uczennicami III LO. Zwyciężczyniom gratulujemy!

– Wszystkie nadesłane eseje były bardzo interesujące. Uczestnicy mieli ciekawe przemyślenia na temat sentencji Władysława Bartoszewskiego. Widać, że interesują się światem i mają dużo do powiedzenia. Cieszę się, że mogłem poznać ich przemyśleniami, a także z tego, że młodzi ludzie znają Bartoszewskiego i jego dokonania – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski

Konkurs „Warto być przyzwoitym” został zorganizowany przez Urząd Miasta Płocka w ramach obchodzonego w Płocku Roku Władysława Bartoszewskiego. Zadanie dedykowane było uczniom szkół średnich i polegało na napisaniu eseju na jeden z podanych tematów:
1. „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto” – czy zgadzasz się z tymi słowami prof. Władysława Bartoszewskiego? Uzasadnij swoją odpowiedź przywołując wybrane utwory literackie bądź filmowe.
2. „Patriotyzm polski nie polega na mówieniu o patriotyzmie, tylko na służbie” – czy podpisałbyś/podpisałabyś się pod tymi słowami prof. Władysława Bartoszewskiego? Na czym twoim zdaniem polega patriotyzm w XXI wieku?

W jury zasiedli:

  • prezydent Płocka Andrzej Nowakowski,
  • zastępca prezydenta ds. społecznych Roman Siemiątkowski,
  • Monika Maron – dyrektorka wydziału kultury i wspierania inicjatyw społecznych Urzędu Miasta Płocka,
    Inga Kujawa-Zawadzka – kierowniczka referatu kultury UMP,
  • Daniel Urbański – kierownik referatu współpracy z organizacjami pozarządowymi i wolontariatu UMP,
  • Joanna Wiśniewska – podinspektor w referacie współpracy z organizacjami pozarządowymi i wolontariatu UMP.

Jurorzy oceniali prace w skali od 1 do 5 – można było przyznawać połówki punktów. Zwycięski esej zdobył ich 28, a ten, który zajął drugie miejsce zaledwie pół punktu mniej. Zdecydowana większość uczestników wybrała pierwszy temat. Jurorzy zauważają, że w pracach widać, że nauczyciele bardzo wnikliwie omawiali na lekcjach „Lalkę” Bolesława Prusa. To właśnie na ten utwór najczęściej powoływali się uczestnicy konkursu. Ponadto w konkursowych esejach można było znaleźć odwołania również do „Hamleta” i „Makbeta” Wiliama Shakespeare’a, „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego czy „Antygony” Sofoklesa. – Była też praca, ciekawa zresztą, w której uczeń nie przywołał żadnych utworów literackich, tylko omówił temat na podstawie seriali oglądanych na Netfliksie – wspomina dyrektorka ratuszowego wydziału kultury i wspierania inicjatyw społecznych Monika Maron.

Zwyciężczyni konkursu, Aleksandra Osmańska napisała pracę na drugi temat, czyli o współczesnym patriotyzmie. – Prace na temat dotyczący patriotyzmu również były pełne ciekawych spostrzeżeń. Jak mogliśmy się spodziewać, nie zabrakło w nich wątku rosyjskiej agresji na Ukrainę. A warto zauważyć, że gdy wymyślaliśmy ten temat, to za naszą wschodnią granicą nie toczyła się jeszcze wojna – wskazuje Daniel Urbański.

Joanna Wiśniewska, mk

Następna aktualność
»