Rezerwacja wizyty

Letni Festiwal Muzyczny w Płocku

W ramach tegorocznego, XXIV Letniego Festiwalu Muzycznego odbędą się 4 koncerty w zabytkowych częściach miasta. Na wszystkie wstęp jest wolny. Pierwszy z nich „Koncert z niespodzianką” odbędzie się 26 czerwca o godzinie 19 w katedrze. Kolejne 3, 6 i 9 lipca. Zapraszamy

Podczas pierwszego koncertu wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Daniela Mieczkowskiego (Laureata II miejsca na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów w Białymstoku) wystąpi klarnecista, Paweł Libront (Finalista konkursu Młody Muzyk Roku 2022). Zabrzmią takie kompozycje jak: „Uwertura Hebrydy op. 26” Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, „Koncert klarnetowy nr 1 f-moll op. 73 na klarnet i orkiestrę” Carla Maria von Webera oraz Symfonia G-dur nr 94 „Niespodzianka” Josepha Haydna.

Paweł Libront – finalista konkursu Młody Muzyk Roku 2022. Naukę gry na klarnecie rozpoczął w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w rodzinnym mieście, w klasie Profesora Andrzeja Dudzińskiego. Ponadto swoje umiejętności rozwijał podczas licznych kursów mistrzowskich prowadzonych przez uznanych pedagogów instrumentu. Karel Dohnal, Igor Františák, Gabor Varga, Vitor Fernandes, Pierre Genisson, Bence Szepesi, Ecesu Sertesen, Arkadiusz Adamski, Roman Widaszek czy Grzegorz Wieczorek – to profesorowie, z którymi Paweł Libront miał okazję pracować podczas licznych kursów mistrzowskich, organizowanych w kraju i zagranicą. Do najważniejszych osiągnięć solowych i kameralnych klarnecista zalicza XIV Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim w 2021, na którym zdobył 1. miejsce, a także II Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej im. Wiłkomirskich (1. miejsce), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej KraCamera 2021 (1. miejsce), a także Medici International Music Competition, na którym otrzymał 1. nagrodę w kategorii solowej i kameralnej.

Daniel Mieczkowski – laureat II miejsca na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów w Białymstoku. W latach 2012–2018 był uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie Elżbiety Dastych-Szwarc. Od października 2018 r. jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na dwóch wydziałach: Dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie Moniki Wolińskiej oraz Instrumentalnym w klasie fletu Agaty Igras. Uczestniczył w kursach mistrzowskich, rozwijając swoje umiejętności pod kierunkiem takich flecistów i dyrygentów, jak: Peter Lukas Graf, Michael-Martin Kofler, Andras Adorjan, Michael Schmidt-Casdorf, Denis Bouriakov, Wissam Boustany, Sarah Louvion, Giovanni Gandolfo, Niccola Mazzanti, Dejan Gavric, Carlos Bruneel, Martin Belic, Jorma Panula, Gabor Hollerung, Jerzy Maksymiuk, Massimiliano Caldi, Mark Heron, Paweł Przytocki. W 2021 r. został zaproszony do uczestnictwa w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Marin Alsop, w trakcie którego miał możliwość podjąć współpracę dyrygencką z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych. Występował w Austrii, Niemczech, Serbii, Rumunii, Czechach, Słowacji, USA, we Włoszech oraz na Litwie i Węgrzech. Był dyrygentem Orkiestry Kameralnej N-Harmonia, a od 2019 r. współpracuje jako dyrygent-asystent i pianista-korepetytor z Warszawskim Chórem Chłopięcym i Chórem Kameralnym Endorfina.

Kolejnym wydarzeniem w ramach XXIV Letniego Festiwalu Muzycznego będzie „Muzyka w klimacie Art Déco” – koncert, który odbędzie się 3 lipca o godzinie 19 w Auli Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ulicy Kolegialnej 6. Największe przeboje muzyki operowej i musicalowej zaprezentują muzycy w składzie: Bogumiła Dziel-Wawrowska (sopran), Katarzyna Magdziak (I skrzypce), Anna Rzymyszkiewicz (II skrzypce), Marcin Sumliński (altówka), Marek Karwowski (wiolonczela) oraz Monika Polaczek – Przestrzelska (fortepian).

Bogumiła Dziel-Wawrowska – absolwentka Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (2013) oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego w klasie śpiewu prof. Jadwigi Rappé (2004). Jest laureatką wielu konkursów. Umiejętności wokalne doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych pedagogów: Helena Łazarska (Austria), Ursula Flige (Niemcy), Elisabeth Glauser (Szwajcaria), Urszula Kryger (Polska), Jagna Sokorska Kwika (Niemcy), Joanna Kozłowska (Polska), Zofia Witkowska (Warszawa). Na scenie zadebiutowała jeszcze w czasie studiów, wcielając się w rolę Hrabiny w „Weselu Figara” W. A. Mozarta. Od tego czasu regularnie występuje w spektaklach teatralnych i galach koncertowych w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Holandia, Luxemburg, Szwajcaria, Francja, Czechy, Dania, Szwecja, Białoruś, Izrael, Palestyna). Artystka współpracowała z niemalże wszystkimi orkiestrami symfonicznymi w Polsce: Filharmonią Bałtycką, Częstochowską, Krakowską, Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Narodową, Warmińsko-Mazurską, Opolską, Podlaską, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Podkarpacką i Świętokrzyską. Kreowała główne role w przedstawieniach: „Cyrulik Sewilski” (Rosina) G. Rossiniego, „Straszny dwór” (Hanna), „Verbum nobile” (Zuzia) S. Moniuszki, „Skrzypek na dachu” (Hudel) J. Bock’a, „Wesoła wdówka” (Hanna Glawary) F. Lehara, „Księżniczka czardasza” (Stasi) E. Kalmana, „Sprzedana narzeczona” (Marzenka) B. Smetany. Wielokrotnie nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Trzecie muzyczne wydarzenie „Maximus – lista przebojów muzyki filmowej” odbędzie się 6 lipca o godzinie 19 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku z udziałem Kwintetu Płockiej Orkiestry Symfonicznej oraz Maksyma Rzemińskiego na fortepianie. Maksym Rzemiński wraz z kwintetem Płockiej Orkiestry Symfonicznej zaprezentują znane tematy muzyki filmowej w niebanalnych aranżacjach Krzysztofa Lenczowskiego m.in.: „Smuga cienia”, „Love Affair”, „Gladiator – Now we are free”, „Rosemary’s Baby – Sleep Safe and Warm”.

Maksym Rzemiński urodził się w Kielcach. Ukończył I i II stopień szkoły muzycznej w Kielcach w klasie fortepianu prof. Janiny Woźniak. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu doc. Marka Koziaka. Odbył kurs mistrzowski u prof. Barbary Hesse Bukowskiej na Litwie. W młodości wielokrotny stypendysta fundacji: Sapere Aude, Na Rzecz Sztuki Dziecka, Fundacji dla wybitnie uzdolnionych muzycznie. Jest laureatem III nagrody I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego – Göttingen -Niemcy. Maksym Rzemiński już jako 10-letni chłopiec wykonał koncert fortepianowy Wolfganga Amadeusza Mozarta z towarzyszeniem kieleckich filharmoników. W 2015 roku nagrał pierwszy album z muzyką filmową „INCEPTION”. W 2018 roku wydał album „MAXIMUS”, który przynosi kolejne interpretacje muzyki filmowe. Najnowszy album „Phoenix” ma znakomitą słuchalność w serwisie Spotify.

Zwieńczeniem XXIV Letniego Festiwalu Muzycznego w Płocku będzie koncert „Jazzowo i Orkiestrowo”. 9 lipca o godzinie 19 w Auli im. Kajetana Morykoniego wraz z kwintetem smyczkowym Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jacka Brzoznowskiego wystąpi Kacper Smoliński (harmonijka). Podczas tego wydarzenia zabrzmią takie kompozycje jak: „5 melodii ludowych na orkiestrę smyczkową” Witolda Lutosławskiego, „Koncert na harmonijkę ustną i orkiestrę smyczkową” Krzysztofa Herdzina oraz „Divertimento op. 32 na orkiestrę smyczkową” Mikołaja Piotra Góreckiego.

Kacper Smoliński – muzyk, który swoją twórczość wyraża poprzez rzadko spotykaną w świecie jazzu harmonijkę ustną. Z pasją i konsekwencją kreuje własne, intrygujące brzmienie, przekraczając granice oczekiwań wobec tego instrumentu. Jego osobowość sceniczna współgra zarówno ze światem muzyki improwizowanej, jak i klasycznej, śmiało wkraczając też w zupełnie nieoczywiste obszary muzyki. Urodzony w Sztumie muzyk i kompozytor to laureat licznych nagród, m. in.: nagroda dla najlepszego solisty na Internationale Jazzwoche Burghausen 2019, nagroda specjalna dla największej indywidualności konkursu na Jazz Nad Odrą Festival 2018 czy II miejsce na VIII Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach 2017. Zwycięzca ankiety Jazz Top 2019 i 2020 magazynu Jazz Forum w kategorii instrumentów różnych. Współtwórca docenianego na wielu festiwalach i konkursach zespołu Weezdob Collective. Współpracuje z Włodkiem Pawlikiem, zespołem Dagadana oraz Mo’ Blow, jest także członkiem Poznan Jazz Philharmonic Orchestra. Ma na swoim koncie koncerty z takimi artystami, jak Leszek Możdżer, Billy Cobham, Krzysztof Herdzin, Agnieszka Duczmal, Marcin Pospieszalski, Tingvall Trio, Vinx, Jean-Luc Ponty, Stanley Jordan, E.J. Strickland. Koncertuje w Polsce i na świecie (m. in. Stany Zjednoczone, Niemcy, Czechy, Ukraina).

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Zapraszamy!

op. K. Kozłowski, źródło: Płocka Orkiestra Symfoniczna