Poprzednia wersja strony Plock.eu

Apel Rzecznika Osób Niepełnosprawnych

Czy wiecie, że senior po 60 roku życia, który wymaga fizycznej pomocy opiekuna może nie zrobić zakupów? Publikujemy apel Rzecznika Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Płocka Tomasza Gorczycy:

Szanowni Państwo!

Żyjemy w czasach pandemii. To okres trudny dla nas wszystkich, nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie wyglądał następny dzień. Musimy być dla siebie wyrozumiali i wspierać się nawzajem. Pamiętajmy o osobach niepełnosprawnych i starszych. To właśnie oni są najbardziej narażeni na zakażenie.

Od 15 października obowiązują w sklepach godziny dla seniorów. Oznacza to, że między 10 a 12 zakupy mogą robić tylko osoby po 60 roku życia. Należy jednak pamiętać, że znaczna część tych osób nie jest w stanie samodzielnie wyjść do sklepu. Bardzo często towarzyszą im opiekunowie, rodzina, sąsiedzi, wolontariusze – osoby, które z potrzeby serca pomagają w tych niełatwych czasach.

Znam przypadki, kiedy osoba z niepełnosprawnością otrzymuje pomoc w postaci usług opiekuńczych właśnie w godzinach 10-12. Dotychczas opiekunka mogła samodzielnie zrobić zakupy dla swojego podopiecznego. Od 15 października jest to niemożliwe, dlatego bardzo często idzie do sklepu razem z osobą niepełnosprawną.

Proszę zatem wszystkich zarządzających sieciami dużych marketów oraz właścicieli sklepów osiedlowych, aby osobie potrzebującej wsparcia w zakupach mógł w godz. 10-12 towarzyszyć opiekun. Bez jego pomocy niektórzy nie poradzą sobie.

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»