Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Budujemy nową stację uzdatniania wody

– Od kilku lat Wodociągi Płockie przygotowują się do jednej z najważniejszych inwestycji, czyli modernizacji Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Górnej – w ten sposób zaczął środową konferencję prasową na wspomnianej Stacji prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Miejsce konferencji było nieprzypadkowe. Wodociągi Płockie od kilku lat przygotowują się do realizacji programu1 pod nazwą „Zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę mieszkańców Płocka.

Pierwszym jego etapem, którego już się zaczął, jest modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Górach. Powstaje tam też nowa studnia głębinowa. Jak zapewnia prezes Wodociągów Płockich Andrzej Wiśniewski – są już fundamenty nowego obiektu.

– Przed nami najtrudniejszy, najbardziej czasochłonny, ale i najistotniejszy etap drugi, czyli modernizacja głównej Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Górnej – powiedział prezydent Andrzej Nowakowski.

W rzeczywistości będzie to budowa całkowicie nowej SUW w dużej, czterokondygnacyjnej hali. Wodociągi mają już koncepcję tego obiektu i wstępną wycenę: 80 mln zł. – Musimy jednak zainwestować w proces uzdatniania wody. Funkcjonująca przy ul. Górnej stacja powstała w 1968 roku. Od tej chwili minęło 50 lat, technologie uzdatniania wody w tym czasie wielokrotnie się zmieniły. Naszą stację modernizowaliśmy ostatni raz w 1994 roku – przekonywał Andrzej Nowakowski.

Wodociągi Płockie po opracowaniu koncepcji przygotowują się do ogłoszenia przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej (taki projekt może powstawać dwa lata). Realizację inwestycji przewidują na lata 2024-26.

Konferencja prasowa na terenie Wodociągów Płockich

W międzyczasie Wodociągi będą realizować inne etapy programu „Zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę mieszkańców Płocka„. Są to jeszcze trzy przedsięwzięcia:

modernizacja ujęcia wody przy ul. Grabówka;

budowa rurociągów tłoczących wodę z Grabówki do

SUW przy ul. Górnej;

budowa studni głębinowych (jednej przy Górnej, dwóch w Borowiczkach. Łącznie ze studnią w Górach spółka wykona cztery nowe studnie).

Choć w Wodociągach zapewniają, że zorganizowanie poboru wody z jednego źródła nie jest najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Spółka chce mieć możliwość pobierania wody z dwóch niezależnych od siebie źródeł – i ze studni, i z Wisły.

opr.hw

Następna aktualność
»