Rezerwacja wizyty

Colour Stage – nowa scena Audioriver

Audioriver 2022 startuje z nową sceną – Colour Stage. Będzie to przestrzeń widzialności kultury queerowej i społeczności LGBTQ+ tak silnie związanych z muzyką elektroniczną i jej historią. Na Colour Stage przeważać będą taneczne dźwięki house i disco, nie zabraknie też mocniejszych brzmień. Zagrają m.in. Octo Octa, Horse Meat Disco, Patrick Mason czy Catz ’n Dogz.

Przed nami 15. edycja Audioriver – największego święta muzyki elektronicznej w Polsce. Festiwal ewoluuje wraz z potrzebami odbiorców. Dlatego pojawiają się na nim nowości muzyczne, takie jak Colour Stage oraz rozwiązania związane z bezpieczeństwem i edukacją – strefa Audiohome, Queeroteka i panele dyskusyjne.

– Jubileuszowa odsłona Festiwalu, to świetna okazja do tego, aby spojrzeć na własną historię, powrócić do korzeni i przypomnieć sobie o fundamentach, które stworzyły kulturę klubową
i elektroniczną. Dlatego nowa scena jest zarówno podkreśleniem wartości, które zawsze towarzyszyły scenie elektronicznej, jak i odpowiedzią na wciąż wzrastające przyzwolenie dla nietolerancji wobec osób LGBTQ+. Jest też jasnym komunikatem o konieczności zwiększenia widoczności kultury queerowej – mówi szef festiwaluPiotr Orlicz–Rabiega.

Społeczności, które kładły fundamenty pod współczesną kulturę klubową i elektroniczną, w dużej części składały się z osób wykluczonych i dyskryminowanych. Osoby LGBTQ+ od kilkudziesięciu lat współtworzyły miejsca, w których można było bawić się bezpiecznie i bez uprzedzeń. To muzyczne podziemie przez lata urosło do rangi globalnego fenomenu. Jednak wchodząc do mainstreamu, część tej historii uległa rozmyciu, dlatego tak istotne dzisiaj jest jej przypominanie i odwoływanie się do historii oraz stwarzanie przestrzeni, w których celebrowane są równość i różnorodność.

Na nowej scenie pojawi się wielu ciekawych artystó. W piątek wystąpi m.in. Octo Octa – osoba transpłciowa i jedna z czołowych postaci undergroundowego house’u, Horse Meat Disco – twórcy kultowych serii imprez skierowanych do społeczności LGBT+, Cormac – świetny DJ znany m.in. z występów w berlińskich i londyńskich klubach, Peach – Kanadyjka coraz bardziej rozpoznawalna na globalnej scenie oraz Filip Sonik b2b Mihvu, czyli reprezentanci nowej fali polskich artystów. Z kolei w sobotę, na Colour Stage zagra Roi Perez – rezydent kultowego Panorama Bar, Patrick Mason – charyzmatyczna postać, coraz bardziej popularna nie tylko na scenie techno, ale i w świecie mody, Alinka – artystka obecna na scenie od ponad dwóch dekad i współtwórczyni wytwórni Twirl, Monster – reprezentantka kolektywu Oramics,  a także doskonale znany nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Europie duet Catz ’n Dogz. Do line-upu tej sceny dojdą również inni polscy artyści.

Ważnym elementem tegorocznego Audioriver będzie także katalog zasad bezpieczeństwa i dobrych praktyk wypracowywany we współpracy z partnerami: Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Fundacją Kultury bez Barier, After Party – Fundacją Edukacji Społecznej, Kampanią Przeciw Homofobii, a także queer.pl. Festiwal coraz mocniej podkreśla inkluzywny charakter wydarzenia i stanowczo odrzuca wszelkie zachowania wykluczające. Oficjalny regulamin Festiwalu jest również zaostrzony pod tym kątem – organizatorzy zastrzegają sobie prawo do usuwania z terenu wydarzenia osób, które przejawiać będą jakiekolwiek formy przemocy, czy dyskryminacji.

Innym projektem realizowanym przez Audioriver jest strefa Audiohome: #jesteśwdomu, gdzie uczestnicy i uczestniczki festiwalu będą mogli uzyskać pomoc od psychologów/psycholożek oraz seksuologów/seksuolożek z Fundacji Edukacji Społecznej After Party. Można będzie także wziąć udział w Żywej Queerotece – wydarzeniu, podczas którego osoby o różnych tożsamościach queerowych podzielą się swoimi historiami i doświadczeniami. Ponadto w ramach Sobótki – dziennego programu Audioriver – odbędzie się szereg paneli dyskusyjnych poświęconych m.in. tematom społecznym i równościowym.

Audioriver Festival odbędzie się w Płocku w dniach 29-31 lipca 2022 r.

Więcej na www.audioriver.pl

opr. mk