Rezerwacja wizyty

Dyliżansem z Fredrą w XIX

Biblioteka dla dzieci „Chotomek” zaprasza do wspólnego świętowania Roku Aleksandra Fredry. Proponujemy spotkanie autorskie, warsztaty z aktorami,  festyn w ogrodzie oraz Ogólnopolską Noc Bibliotek, a wszystko zostanie zrealizowane w  ramach projektu „Dyliżansem z Fredrą w XIX” wiek, który otrzymał dofinansowanie ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Na początek proponujemy zabawę w teatr i spotkanie z mistrzynią biograficznych opowieści.

Od 14 września zapraszamy na warsztaty teatralne „Paweł i Gaweł” prowadzone przez Teatr Form Wielu. W ciągu trzech tygodni odbędą się interaktywne warsztaty w dwóch grupach wiekowych, uczestnicy spróbują swoich sił jako lalkarze i animatorzy. Dowiedzą się, na czym polega teatr cieni – z wykorzystaniem dłoni, grania całym ciałem, tworzenia form z ludzi, lalek, wykorzystywaniem przedmiotów. Forma przedstawienia inspirowana będzie indonezyjskim teatrem Wayang kulit. Pokażemy w jaki sposób można bawić się teatrem, mając do dyspozycji tylko małą latarkę lub świeczkę. Literacką inspiracją będą stanowiły oczywiście bajki Fredry. Efekt wspólnej pracy zostanie zarejestrowany kamerą i udostępniony poprzez social media KP. Więcej informacji w Bibliotece dla dzieci, tel. 24 262 27 69.

20 września o godz. 17.00 zapraszamy na wielopokoleniowe spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel, specjalistką od biografii wielkich ludzi pisanych dla młodego czytelnika.

Ostatnia jej książka – „Fotel czasu. Opowieść o Aleksandrze Fredrze” przenosi czytelnika w XIX wiek, gdzie może „uczestniczyć” w codziennych wydarzeniach w domu/ domach rodziny Fredrów. Książka przygodowa, pokazująca w sposób przystępny i wartościowy dzieciństwo oraz młodość komediopisarza.  Strona po stronie odkrywamy dzieje Fredry, przyglądając się nie tylko głównej postaci, ale także czasom i zwyczajom w jakich żył. Jeśli więc fascynują was prawdziwe historie, serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorką.  Więcej informacji w Bibliotece dla dzieci, tel. 24 262 27 69.

Realizacja projektu odbędzie się we współpracy z partnerami: Harcerskim Zespołem Pieśni i Tańca Dzieci Płocka im. dh Wacława Milke, Muzeum Mazowieckim w Płocku, Polskim Towarzystwem Numizmatycznym Oddział w Płocku oraz szkołami podstawowymi SP nr 6 im. dh.Wacława Milke; SP nr 12 im. Miry Zimińskiej-Sygetyńskiej; SP nr 14  im. prof. Władysława Szafera w Płocku.

Przypomnijmy – Rok 2023 ustanowiony został przez Sejm RP Rokiem Aleksandra Fredry. 230. rocznica jego urodzin to idealna okazja do przybliżenia postaci poety, komediopisarza, wielkiego Polaka, żołnierza, który brał udział w kampaniach napoleońskich.

op. K. Kozłowski, źródło: Książnica Płocka